بنياد مسيحي ايرانيان
new

وعده دوباره مقامات برای تعطیلی استخراج رمزارز در پاسخ به اعتراض گسترده به قطعی برق

در حالی که اوائل خرداد رئیس‌‌جمهور ایران اعلام کرده بود هرگونه فعالیت استخراج رمزارز تا پایان شهریور تعطیل می‌شود، وزیر نیرو و رئیس کمیسیون انرژی مجلس در واکنش به اعتراضات مردم به خاموشی‌ گسترده، بار دیگر فعالیت دستگاه‌های استخراج رمزارز را یکی از دلایل کمبود برق عنوان کردند.
این در حالی است که به‌گفتهٔ کارشناسان در حال حاضر ایران دست‌کم با ۱۰ هزار مگاوات کسری در تولید برق مواجه است و دلیل عمده آن نه استخراج رمزارز بلکه توقف در سرمایه‌گذاری در صنعت برق و فرسودگی شبکه توزیع و تولید است.
رضا اردکانیان، وزیر نیرو، روز چهارشنبه، ۱۶ تیر، درباره نقش استخراج رمزارزها بر خاموشی‌ها گفت: «در هفته‌های اخیر ۳۶۴۶ مرکز غیرمجاز جمع‌آوری» شده و فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، نیز با تأکید بر این‌که استخراج رمزارز یکی از بحث‌های مهم در خاموشی‌هاست، گفت: «قرار شد تمام مجوزها تا اطلاع ثانوی لغو شود.»
آقای اردکانیان گفت: «با کمک دستگاه‌های مسئول و نیروی انتظامی در هفته‌های اخیر ۳۶۴۶ مرکز غیرمجاز که در آنها ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه ماینر وجود داشت جمع‌آوری شد، برق مصرفی این مراکز غیرمجاز ۵۷۰ مگاوات بوده و برق مراکز مجاز ۵۲۱ مگاوات است.»
کمبود برق در ایران از اواسط اردیبهشت خود را نشان داد و همان زمان مقامات اعلام کردند دو هزار مگاوات از برق کشور در مزارع استخراج رمزارز استفاده می‌شود که تنها ۳۴۰ مگاوات آن قانونی است و به آن‌ها نیز ابلاغ شده که فعالیت خود را به‌صورت موقت متوقف کنند.
حسن روحانی،‌ رئیس‌‌ جمهوری اسلامی ایران، هم روز پنجم خرداد اعلام کرده بود که «از امروز تا پایان شهریورماه فعالیت استخراج رمزارز حتی برای آن‌ها که مجاز بوده است باید تعطیل شود» و از وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و اطلاعات خواسته بود که جلو استخراج رمز‌ارزها را بگیرند
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »