بنياد مسيحي ايرانيان
new

روزنامه اطلاعات به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی هشدار داده است که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند. به نوشته این روزنامه، شاغلان چینی در ایران ممکن است مامور باشند و حضورشان به نفع منافع ملی نباشد.
روزنامه اطلاعات روز یک‌شنبه دهم اسفند در مقاله‌ای با اشاره به وضعیت اقلیت مسلمان اویغور در چین نوشته است، گرچه گزارش‌ها درباره بدرفتاری با آنها ممکن است با “اغراض ضد چینی” منتشر شده باشد، اما “شواهد تاریخی، حاکی از آن است که مسلمانان در ایالت سین کیانگ چین با مشکلات عدیده‌ای مواجهند”.
در این مقاله با اشاره به گزارش‌ها درباره کار اجباری و تحت نظر قرار گرفتن ایغورها ابراز تاسف شده است: «دولت چین برای رد این اتهامات، بیشتر لابی‌گری سیاسی می‌کند تا اینکه لااقل به یک هیأت از کشورهای دوست مسلمان اجازه بازدید و تحقیق از وضع ایغورها را بدهد.»
موسسه اطلاعات یکی از بنگاه‌های خبری نیمه‌رسمی و مهم دوران پهلوی دوم بود که چند ماه پس از انقلاب ۵۷ با حکم احمد آذری قمی، دادستان وقت انقلاب اسلامی، مصادره شد و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت.
این روزنامه در ادامه مقاله خود نوشته است: «با تمامی احترامی که برای دولت چین قائل هستیم و با تأکید بر توسعه روابط تهران پکن، باید به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی کشور هشدار دهیم که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند.»
مقاله‌نویس اطلاعات می‌گوید، از آنجا که دولت چین تلاش می‌کند تا مأموران خود را زیر لوای کارگر یا کارشناس و بازرگان راهی مناطق مختلف دنیا کند، احتمال دارد حضور بیش از حد آنها در ایران، در مواردی “به نفع منافع ملی ما” نباشد.
در بخش دیگری از این مقاله به شایعات زیادی “در افواه عمومی” مبنی بر واگذاری بنادر و جزیره کیش یا قشم به چینی‌ها اشاره شده که به باور این روزنامه “موجب سست شدن باور مردم نسبت به حاکمیت می‌شوند”.
ظاهرا منظور بحث‌ها و حاشیه‌های مربوط به “سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین” است که صحبت آن از چند سال پیش مطرح بوده، اما جزئیات آن هنوز به طور رسمی فاش نشده است.
خامنه‌ای در نقش حامی رابطه با چین
این سند با نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، پیگیری می‌شود و تاکید بر اهمیت آن به سفر رئیس جمهوری چین به تهران در سال ۹۴ بازمی‌گردد.
خامنه‌ای بهمن ۹۴ در دیدار با شی جین‌پینگ گفته بود: «دولت و ملت ایران همواره به دنبال گسترش روابط با کشورهای مستقل و قابل اطمینان همچون چین بوده و هستند و بر همین اساس، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک ۲۵ ساله، کاملاً درست و حکمت‌آمیز است.»
در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره کارگران شاغل چینی در ایران منتشر شده که محور اصلی آنها دستمزد بسیار بالاتر آنها به نسبت حقوق کارگران ایرانی بوده است.
روزنامه اطلاعات نوشته است که یکی از شرط‌های چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس اعزام سه هزار کارگر چینی به بندرعباس بوده، اما چون با این درخواست موافقت نشده، از سرمایه‌گذاری منصرف شده‌اند.
چینی‌ها در سالیان گذشته برای مشارکت در بسیاری از پروژه‌های کلان در ایران اعلام آمادگی کرده و در برخی فعال شده‌اند. تحلیلگران معتقدند، توقف همکاری چینی‌ها در بسیاری از موارد به خاطر درگیر نشدن با تحریم‌های آمریکا بوده که احتمالا از علت‌هایی است که سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله را نیز بلاتکلیف گذاشته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »