بنياد مسيحي ايرانيان
new

در نروژ انباشته‌های معدنی عظیمی، شامل فسفات، وانادیوم و تیتان یافت شده است

یافته‌های معدنی عظیم نروژ در اختیار اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد

 

در نروژ انباشته‌های معدنی عظیمی، شامل فسفات، وانادیوم و تیتان یافت شده است که می‌تواند نیاز اتحادیه اروپا به مواد خام را تا حد زیادی تأمین کند. چین رقیب نیرومندی‌ست که پی‌گیرانه خواهان دستیابی به معادن یادشده است.
ذخایر عظیم معدنی که پیش از این نگاه محافل دانشگاهی و زیست‌شناسی نروژ را خیره کرده بود، اینک مورد توجه کارشناسان و سرمایه‌گذاران اتحادیه اروپا قرار گرفته است.
به گفته کارشناسان دست‌کم تا ۸۰ میلیارد تن سنگ کانی در این معادن انبار شده است.
شرکت “Norge Mining” که در سال ۲۰۱۸ به طور عمده با سرمایه‌هایی از سوئیس و آلمان در بریتانیا تأسیس شد به حفاری‌های اکتشافی وسیع در جنوب غربی نروژ دست زد.
حفاری‌هایی که شرکت یادشده در پایان ۲۰۲۰ انجام داد نشان می‌دهد که دستکم ۸۰ میلیارد تن سنگ فسفات در این صفحات نهفته است، که باید آن را بزرگترین ذخیره فسفات جهان دانست.
افزون بر فسفات، ذخایر کلانی از دو سنگ کانی دیگر، وانادیوم و تیتان نیز در معادن یافت شده است.
وانادیوم را امروزه “ماده خام آینده” می‌نامند، زیرا در ساخت باتری‌های پیشرفته کاربرد گسترده دارد.
ذخایر نویافته توجه اتحادیه اروپا را جلب کرده است، زیرا موادی مانند فسفات، وانادیوم و تیتان، از مواد گرانبهایی هستند که در صنایع الکتروتکنیکی کاربرد وسیع دارند و اتحادیه اروپا ناچار است آنها را از چین و روسیه و کشورهای دیگر وارد کند.
هنوز روشن نیست که اتحادیه اروپا از فسفات و وانادیوم و تیتان معادن نروژ چه سهمی خواهد داشت، به ویژه آن که چین ذخایر نویافته را با جدیت دنبال می‌کند.
کارشناسان امیدوار هستند که تا پنج سال دیگر بهره‌برداری از ذخایر غنی معادن نروژ آغاز شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »