بنياد مسيحي ايرانيان
new

کنفرانس اقلیمی گلاسکو

سازمان هواشناسی جهانی در آستانه برگزاری کنفرانس اقلیمی گلاسکو، گزارشی درباره تغییرات جوی منتشر کرده است. بر اساس این گزارش از زمان ثبت تحولات جوی تا کنون دمای زمین در هفت سال گذشته، به گرمترین دوره خود رسیده است.
نشست اقلیمی گلاسکو روز اول نوامبر (۱۰ آبان) آغاز می‌شود. در آستانه برگزاری این همایش، سازمان هواشناسی جهانی گزارش خود را منتشر کرده است.
در این گزارش آمده است که روند افزایش دمای زمین همچنان ادامه دارد. گرچه سال ۲۰۲۱، در قیاس با سال‌ های پیش از آن، اندکی سردتر بوده، اما کارشناسان سازمان ملل از تداوم روند گرمایش زمین خبر داده‌اند.
بر اساس این گزارش دمای زمین در پایان سپتامبر سال جاری بیش از یک درجه گرمتر از میانگین دوره زمانی ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ بوده است. باید یادآور شد که محاسبه و ثبت دمای زمین از سال ۱۸۵۰ آغاز شده است.
در سال ۲۰۱۶ حتی گرمای زمین ۱،۲ درجه بیش از بازه زمانی یاد شده بوده است. سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز در مجموع به عنوان سال‌های گرم ثبت شده‌اند.
گزارش سازمان هواشناسی جهانی حکایت از آن دارد که از زمان ثبت دمای زمین، هفت سال گذشته در قیاس با سال‌های پیش از آن، گرم‌ترین سال‌های ثبت شده بوده است.
همین گزارش در عین حال نوشته است که سطح آب‌ های آزاد نیز در حالا بالا آمدن است. به عنوان نمونه، سطح آب‌‌های آزاد در دوره هشت ساله ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱، همه ساله ۴،۴ میلی‌متر بالا آمده است. این در حالی است که در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲، سطح آب‌های آزاد ۲،۲ میلی‌متر بالا آمده بود.
علت بالا آمدن سطح آب‌های آزاد را از جمله باید در ذوب شدن کوه‌های یخ در اثر افزایش دمای زمین جست‌ وجو کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »