بنياد مسيحي ايرانيان
new

روسیه خواستار “سهم عمده” واکسن تولید مشترک با ایران است
در پی آنکه سفیر جمهوری اسلامی در مسکو گفت، روسیه در حال حاضر هیچ واکسنی به سایر کشورها نمی‌دهد یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید، مسکو خواستار “سهم عمده” خود از واکسن تولید مشترک با ایران است.
مرتضی خاتمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می‌گوید، روس‌ها خواستار “سهم عمده”‌ از خط تولید واکسنی هستند که دارند در ایران راه‌اندازی ‌می‌کنند.
او دوشنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرد، اشکال در تولید مشترک واکسن روسی اسپوتنیک ـ وی در ایران این بود که “محاسبات آن لحاظ نشده که این ۶۰ میلیون دوز به چه صورت و طبق چه زمان‌بندی و چگونه تحویل خواهد شد.”
ایران پیش‌تر گفته بود، قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه را نهایی کرده است.
مرتضی خاتمی در پاسخ به این که چرا چنین قراردادی با روسیه بسته شد؟، تصریح کرد که به دلیل کمبود واکسن در ایران الزام این بود که برای هر واکسنی، چه اسپوتنیک ـ وی باشد، چه سینوفارم، آسترازنکا یا هر نوع دیگری قرارداد بسته شود.
خاتمی گفت: «زمانی که هنوز تولید داخلی ما به نتیجه نرسیده بود و نیز اکنون که به نتیجه هم رسیده، برای این که بتوانیم در یک زمان کوتاه و مناسبی واکسیناسیون کل واجدین شرایط را انجام دهیم، چاره‌ای نداشتیم جز اینکه به هر طریق ممکن واکسن تهیه کنیم.»
روسیه به ایران “واکسن ارسال نمی‌کند”
پیش‌ از این سفیر ایران در روسیه نیز در صفحه اینستاگرام خود از محقق نشدن تحویل ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی به ایران خبر داده بود. او گفته بود، تولید واکسن در روسیه برای مصرف داخلی این کشور است و در حال حاضر هیچ واکسنی به ایران ارسال نمی‌شود.
کاظم جلالی یکشنبه ۳ مرداد نوشت، در ملاقاتی که با ایگور مارگولوف، معاون وزیر خارجه روسیه داشته این موضوع را مطرح کرده و مارگولوف نیز در پاسخ گفته که پس از بهبود روند واکسینساسیون در روسیه، این کشور تعهداتش برای ارسال واکسن به سایر کشورها را پی خواهد گرفت.
او افزود: «روسیه برای تعهدات تحویل واکسن‌ها روی تولید مشترک با ایران حساب باز کرده است.»
این در حالی است که جلالی در ۲۶ فروردین با اعلام خبر خرید ۶۰ میلیون واکسن روسی اسپوتینک ـ وی از سوی ایران وعده داده بود که این واکسن‌ها از خرداد تا آذرماه بر اساس قرارداد، به ایران ارسال خواهد شد.
روسیه که از کشورهای تولید‌کننده واکسن کرونا در جهان است ارتباطات گسترده‌ای با جمهوری اسلامی دارد.
به رغم وعده‌های زیادی که مسئولان جمهوری اسلامی در مورد دریافت واکسن از روسیه داده‌اند، ایران تا کنون به وعده‌های خود عمل نکرده است.
در حالی که خرید واکسن از آمریکا و بریتانیا از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی منع شده چشم‌انداز توفیق واکسن‌های تولید داخل نیز چندان روشن نیست.
روند واکسیناسیون کرونا در ایران در قیاس با سایر کشورها بسیار کند پیش می‌رود. روز دوشنبه ۴ مرداد وزارت بهداشت ایران با جمعیت نزدیک به ۸۴ میلیون اعلام کرد که تا کنون بیش از ۸ میلیون نفر در این کشور دوز اول و بیش از ۲ میلیون نفر دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »