بنياد مسيحي ايرانيان
new

۲۵ نفر از برندگان جایزه نوبل خواهان تشکیل کمیته تحقیق در مورد کشتار۶۷ شدند

۲۵ نفر از برندگان جایزه نوبل در نامه‌ ای به دبیرکل سازمان ملل به مناسبت سی‌ وسومین سالگرد کشتار ۶۷، با تاکید براینکه ابراهیم رئیسی یکی از عوامل اصلی این کشتار بوده خواستار ایجاد «یک کمیسیون بین‌المللی برای تحقیق درباره این جنایت» شدند.
«محبت نیوز»- ۲۵ برنده جایزه نوبل در نامه‌ ای به دبیرکل سازمان ملل بر «ضرورت تشکیل کمیسیون بین‌المللی تحقیق توسط سازمان ملل متحد برای بررسی جنایت عظیم کشتار» تابستان ۶۷ تأکید کردند.
در این نامه خطاب به آنتونیو گوترش آمده است که بر اساس فتوای روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، «۳۰ هزار زندانی سیاسی طی چند هفته پس از بازجویی دو یا سه دقیقه‌ای توسط کمیته موسوم به مرگ اعدام شدند».
آمار دقیقی از این اعدام‌ها وجود ندارد اما بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست‌کم ۴۴۸۲ مرد و زن در فاصله دو ماه ناپدید شدند.
اعدام‌ های گروهی سال ۱۳۶۷ با اعزام هیاتی به زندان‌ها انجام شد که در میان زندانیان، خانواده آنها و فعالان حقوق بشر به عنوان «هیات مرگ» شناخته می‌شود.
مصطفی پورمحمدی، ابراهیم رئیسی، حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی از اعضای شناخته شده هیات مرگ به همراه دادیاران، مدیران کل اطلاعات، دادستان‌های مراکز استان‌ها و معاونانشان و روسای زندان‌های مختلف ایران عامل و مجری این کشتار بودند و فرمان آن از سوی روح‌ الله خمینی صادر شده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »