بنياد مسيحي ايرانيان
new

۱۹۰ مورد آبله میمون در اروپا تایید شد .

موارد ابتلا به آبله میمون در ۱۹ کشور خارج از آفریقا گزارش شده است. بیشتر این افراد مردان جوانی هستند که با مردان مختلف رابطه جنسی داشته‌اند. ایران خود را برای مقابله با این بیماری آماده می‌کند.
آبله میمون همچنان خبرساز است. در آخرین گزارشی که خبرگزاری‌ها در این باره منتشر کردند، آمده است که این بیماری نادر علاوه بر چند کشور آفریقایی به اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا، اسرائیل و امارات متحده عربی نیز راه یافته است.
به گفته مقامات بهداشت اتحادیه اروپا تاکنون بیش از ۲۰۰ مورد آبله میمون در خارج از آفریقا تایید شده است. مرکز اروپایی پیش ‌گیری و کنترل بیماری (ECDC) اعلام کرد، در ۱۹ کشور که به طور معمول با این بیماری درگیر نیستند، دستکم یک مورد ابتلا تایید شده است.
در بیانیه این آژانس اروپایی مستقر در سولنای سوئد آمده است، بیشتر موارد مردان جوانی هستند که با مردان مختلف رابطه جنسی داشته‌اند.
وزیر بهداشت آلمان در این باره گفت، داده‌های آژانس اروپایی نباید بهانه‌ای برای تبعیض و تحقیر و سرکوب بیشتر همجنس ‌گرایان شود بلکه باید آن را به عنوان سیگنالی برای آمادگی بیشتر در مقابله با این بیماری قلمداد کرد.
کارل لاوترباخ همچنین هشدار داد که آبله میمون می‌تواند به همه افراد، جدا از جنسیت آنان، سرایت کند.
این بیماری بیش از همه برای کودکان خطرناک است. تاکنون هیچ مورد مرگی گزارش نشده است.
بیشتر موارد در سه کشور
خارج از ۱۱ کشور آفریقایی که این بیماری کمیاب در آنها بومی است، اکثر موارد تایید شده در سه کشور اروپایی بوده‌اند:‌ انگلستان (۷۱ مورد)، اسپانیا (۵۱ مورد) و پرتغال (۳۷ مورد).
در مجموع ۱۹۱ مورد ابتلا در اروپا تایید شده است. در کانادا ۱۵ مورد، ایالات متحده ۹ مورد، استرالیا ۲ مورد و در اسرائیل و امارات متحده عربی هر کدام یک مورد ابتلا ثبت شده است.
در ایران اخبار ضد و نقیضی مبنی بر ورود آبله میمون گزارش شده است. برخی، از دو مورد تایید شده نوشته‌اند و برخی نیز گفته‌اند که هیج مورد تایید شده‌ای وجود ندارد.
با وجود این، مقامات بهداشتی جمهوری اسلامی گفته‌اند که خود را برای مقابله با موارد احتمالی در آینده نزدیک آماده می‌کنند.
مرکز اروپایی پیش‌ گیری و کنترل بیماری احتمال ابتلا به عفونت در سطح گسترده را “بسیار کم” ارزیابی کرده است.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) با خوش ‌بینی گفته است که می‌تواند جلوی شیوع این بیماری را بگیرد.
آبله میمون خویشاوند کم‌ خطرتر آبله است که حدود ۴۰ سال پیش ریشه ‌کن شد.
به‌گفته کارشناسان می‌توان برای جلوگیری از گسترش این بیماری از واکسنی که برای آبله بکار برده می‌شود، استفاده کرد.
این واکسن در حال حاضر تنها برای افرادی توصیه می‌شود که در معرض خطر قرار دارند، از جمله کادر درمان در مناطق پرخطر و افرادی که با مبتلایان در تماس هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »