بنياد مسيحي ايرانيان
new

یکی از بازداشت‌ شدگان خوزستان در زندان «کشته شد»

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» شامگاه پنجشنبه، ۲۸ مرداد، از کشته شدن یکی از بازداشت‌ شدگان خوزستان در زندان خبر داد.
در این حساب توییتری که خبرهای مرتبط با خانواده‌های قربانیان سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸ را پوشش می‌دهد، هویت این فرد «محمد الکنانی» عنوان شده، اما جزئیات بیشتری درباره نحوه مرگ او و زندانی که او در آن کشته‌ شده منتشر نشده است.
تاکنون منابع رسمی، درستی این خبر را تایید نکرده‌اند.
اعتراض‌های گسترده مردم شهرهای مختلف در خوزستان به مسئله کم‌ آبی در این استان که از ۲۴ تیر امسال آغاز شد و تا چند هفته بعد از آن ادامه‌ داشت، در پی اقدامات نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و در جریان آن چند نفر کشته و صدها نفر بازداشت شدند.
تاکنون آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان، زخمی‌ها و بازداشت‌شدگان منتشر نشده است. رسانه‌های حکومتی پیشتر کشته شدن چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی را تایید کرده بودند.
اما دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دست‌کم ۹ نفر، از جمله یک نوجوان ۱۷ ساله، در اعتراضات خوزستان و لرستان کشته شدند.
بر اساس گزارش‌های مردمی در روزهای اوج اعتراض‌ها که هم‌زمان با قطع اینترنت در این استان همراه بود، صدها نفر در شهرهای مختلف بازداشت شدند و این روند در هفته‌های بعد نیز ادامه یافته است.
همشهری آنلاین هم اواسط مرداد گزارش داد که در سوسنگرد به‌ عنوان مهم‌ترین کانون اعتراضات اخیر، ۳۰۰ تن بازداشت شده‌اند.
معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل پیشتر، استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان غیرمسلح را تهدیدی جدی علیه جان این افراد و نقض شدید تعهدات جمهوری اسلامی در حفاظت از جان انسان‌ها توصیف کرده و آن را محکوم کرده بود
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »