بنياد مسيحي ايرانيان
new

یونیسف: میلیون‌ها کودک در جمهوری دموکراتیک کنگو در معرض خشونت هستند

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل روز جمعه اول اسفند هشدار داد که در بسیاری از نواحی جمهوری دموکراتیک کنگو که به دلیل تسلط گروه‌های مسلح بی‌ثبات شده میلیونها کودک در معرض خشونت هستند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه این نهاد در بخشی از بیانیه خود گفت:«جان و آینده بیش از ۳ میلیون کودک در جمهوری دموکراتیک کنگو در معرض خطر قرار دارد ولی جامعه جهانی به این فاجعه هیچ توجهی نمی کند.»
طبق آمارهای سازمان ملل حدود ۵.۲ میلیون نفر از جمعیت کنگو به دلیل سال‌ها خشونت و درگیری‌های مسلحانه در این کشور آواره و بی‌خانمان شده‌اند.
یونیسف در بخش دیگری از بیانیه خود گفت تعداد آوارگان کنگو پس از سوریه بالاترین رقم در سطح جهان است و نیمی از این جمعیت فقط طی یک سال گذشته آواره شده اند.
صندوق کودکان سازمان ملل در ادامه بیانیه خود افزود:«خانواده‌های آواره در اردوگاه‌های پر ازدحام زندگی می کنند که هیچ‌گونه امکاناتی از جمله آب آشامیدنی سالم و یا خدمات درمانی ندارند. بخش دیگری از آوارگان به مناطق فقیر و جنگ زده کشور پناه برده اند و در حال حاضر بیش از ۸ میلیون نفر از جمعیت کنگو از کمبود مواد غذایی رنج می برند.»
یونیسف در بیانیه خود به سوءاستفاده و آزار جنسی و سربازگیری کودکان نیز اشاره می کند و هشدار می دهد که طی شش ماه اول سال ۲۰۲۰ این موارد در مقایسه با سال قبل ۱۶ درصد افزایش یافته است.
کنگو یکی از بزرگترین کشورهای آفریقایی و وسعت آن به اندازه اروپای غربی است. طی چند دهه اخیر این کشور به خصوص نواحی شرقی آن، دستخوش جنگ و درگیری مسلحانه بین جنگ سالاران محلی بوده است.
گروههای مسلح گوناگونی که باقیمانده جنگ داخلی دهه نود میلادی هستند چهار ایالت شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو را در کنترل خود دارند. از شروع عملیات ارتش کنگو علیه این گروه‌های مسلح در پاییز سال ۲۰۱۹ تاکنون هزاران نفر توسط گروه‌های مسلح کشته شده‌اند.
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد که طی سال گذشته فقط در دو ناحیه «کیوو» و «ایتوری» بیش از دو هزار غیر نظامی کشته شده اند.
یونیسف در بخش دیگری از بیانیه خود خواستار کمک مالی جامعه جهانی برای پیشگیری از شیوع بیماری و سوء تغذیه کودکان در جمهوری دموکراتیک کنگو شد.
این نهاد می گوید برای اجرای این طرح‌ها در سال ۲۰۲۱ حداقل به ۳۸۵ میلیون دلار نیاز دارد ولی تاکنون فقط ۱۱ درصد از این مبلغ را دریافت کرده است.
با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »