بنياد مسيحي ايرانيان
new

گمانه‌زنی در باره حمله به یک کشتی باری در مسیر جده به دوبی

خبر حمله به کشتی باری “تیندال” در مسیر جده به سوی امارات متحده عربی ابتدا توسط شبکه خبری المیادین منتشر شد. ابتدا گفته شد این کشتی متعلق به اسرائیل بوده است. خبر تعلق این کشتی به اسرائیل ابتدا تایید و سپس تکذیب شد.
یک کشتی‌باری در آب‌های اقیانوس هند هدف حمله واقع شده است. این خبر را ابتدا شبکه خبری المیادین، فرستنده‌ای نزدیک به حزب‌الله لبنان منتشر کرد. پس از آن نیز در رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران بازتابی وسیع یافت.
المیادین در خبری که روز شنبه سوم ژوئیه (۱۲ تیر) به انتشار رساند، این کشتی باری را متعلق به اسرائیل اعلام کرد. رسانه‌های اسرائیل نیز ابتدا این خبر را تایید کردند، اما پس از آن اعلام شد که شرکت صاحب این کشتی، دو ماه پیش این کشتی کانتینربر را فروخته است.
خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی درباره حمله به کشتی باری “تیندال” در مسیر جده به دوبی به نقش احتمالی ایران در این حمله اشاره کرده است.
به نقل از فرستنده تلویزیونی “ان۱۲” اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اقدام به بررسی پیرامون نقش احتمالی ایران در این حمله کرده است.
همین فرستنده تلویزیونی اعلام کرده است که حمله به کشتی تیندال خسارت جانی در پی نداشته و تنها آسیب مختصری به کشتی وارد شده است. یک منبع وزارت دفاع اسرائیل به این فرستنده گفته است که کشتی پس از این حمله به مسیر خود ادامه داده است.
فرستنده تلویزیونی “ان‌۱۲” ابتدا اعلام کرده بود که این کشتی متعلق به شرکت کشتیرانی زودیاک است. اما زودیاک که دفتر مرکزی آن در لندن واقع است پس از انتشار این خبر اعلام کرده که این کشتی باری نه در تملک این شرکت بوده و نه توسط این شرکت مدیریت می‌شده است.
رفینیتیو آیکون، موسسه ردیابی مسیر کشتی‌ها اعلام کرده است که این کشتی کانتینربر در مسیر خود به سوی دوبی با پرچم لیبریا در حرکت بوده است. سخنگوی دولت امارات متحده عربی از اعلام موضع نسبت به این حمله خودداری کرده است.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود به ناو ایرانی خارک اشاره کرده است. این ناو در اوایل ماه ژوئن در نزدیکی جاسک طعمه حریق شده و پس از آن غرق شده بود.
ایران و اسرائیل طی ماه‌های گذشته بارها یکدیگر را مسئول حمله به کشتی‌ها کرده‌اند. در ماه آوریل سال جاری نیز یک کشتی باری اسرائیلی هدف حمله واقع شده بود. خبر حمله به آن کشتی نیز ابتدا توسط المیادین منتشر شده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »