بنياد مسيحي ايرانيان
new

گفت‌وگوی ابراهیم رئیسی و صدراعظم اتریش درباره تحولات افغانستان و پناهجویان

شماری از پناهجویان افغانستانی در نقطه مرزی با ایران
پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران از مکالمه تلفنی سباستین کورتس، صدراعظم اتریش با ابراهیم رئیسی در روز دوشنبه اول شهریور خبر داد، مکالمه‌ای که یکی از محورهای آن تحولات افغانستان و موج پناهجویان افغان بوده است.
اطلاعیه این نهاد می‌گوید که صدراعظم اتریش از رئیس جمهور ایران درباره رویکرد تهران نسبت به تحولات افغانستان پرسیده و آقای رئیسی نیز در پاسخ، خروج آمریکا از این کشور را «یک نقطه عطف» نامیده و شرایط افغانستان را معلول به گفته او، «دخالت‌های آمریکا در امور آن» دانسته است.
ابراهیم رئیسی همچنین با اشاره به موج مهاجران افغان گفت که ایران به‌رغم تحریم‌های ایالات متحده علیه آن «همه هزینه‌های مادی و معنوی مهاجران افغانستانی را متقبل شده است».
این اطلاعیه می‌افزاید که صدراعظم اتریش با ابراز نگرانی از تحولات اخیر افغانستان از رویکرد دولت و ملت ایران در قبال مهاجران افغانستانی تشکر کرده است.
یک روز قبل از این مکالمه، آقای کورتس در رشته توییتی تاکید کرده بود که اتریش هیچ پناهجویی را از افغانستان نخواهد پذیرفت.
صدراعظم اتریش در این توییت‌ها دلیل تصمیم دولت خود را «مشکلاتی در رابطه با هم‌آمیزی» مهاجران افغان با جامعه اروپایی میزبان و شمار مهاجران افغانی که هم‌اکنون در اتریش زندگی می‌کنند عنوان کرد.
آقای کورتس سهم اتریش در پذیرش مهاجران افغان را به نسبت دیگر کشورها «نامتناسب» نامید و نوشت که این کشور ۴۴ هزار پناهجوی افغان را پذیرفته و جامعه مهاجران افغان در اتریش، به نسبت جمعیت کل کشور، پس از ایران، پاکستان و سوئد، از همه کشورها بزرگ‌تر است.
اطلاعیه پایگاه ریاست جمهوری ایران می‌گوید که روابط دوجانبه ایران و اتریش و مذاکرات اتمی، از جمله دیگر موضوعات مکالمه آقای رئیسی و آقای کورتس بوده است.
با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری‌ ایرنا و هندوستان تایمز؛ س.ن
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »