بنياد مسيحي ايرانيان
new

گسترش شدید ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در خوزستان و تهران

یک‌ سوم کسانی که به علت ابتلا به کرونا در خوزستان فوت می‌کنند، کمتر از ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری بوده‌اند. مسئولان جمهوری اسلامی اکنون از گسترش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در تهران نیز خبر داده‌اند.

امر واکسیناسیون در مقابله با همه‌گیری کرونا در ایران به آهستگی پیش می‌رود. نازل بودن شمار روزانه آزمایش کرونا نیز نگران کننده است. همین موضوع مانع از کنترل گسترش این ویروس در بسیاری از شهرها و استان‌های ایران شده است.

یکی از استان‌هایی که به‌شدت با شیوع ویروس کرونا روبرو است، استان خوزستان است. شمار زیادی از شهرهای این استان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند. نگرانی مسئولان در وهله نخست ناشی از گسترش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی در این استان است.

فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز در مورد به افزایش شمار قربانیان کرونایی در این استان هشدار داده است.

او گفته است که مردم بسیار دیر اقدام به مراجعه به بیمارستان‌ها می‌کنند و یک‌سوم کسانی که در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، کمتر از یک روز در بیمارستان بوده‌اند.

بنا بر اظهارات رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور ۷۰ درصد از فوتی‌ها کرونا در خوزستان کسانی بوده‌اند که به محض ورود به اورژانس یا درگذشته‌اند یا حال‌شان به سرعت رو به وخامت نهاده و در اثر آن فوت کرده‌اند.

ابول‌نژادیان شاخص RT یا میزان سرایت بیمار به بیمار در استان خوزستان را ۱.۲۳ اعلام کرده است. به سخن دیگر هر چهار فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ می‌توانند باعث بیماری پنج نفر دیگر شوند.

افزایش چرخش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی

یکی از دلایل گسترش میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان خوزستان گردش مهارنشده ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا است.

ابول‌نژادیان گفته است: «اصلا چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد و هر فردی که کوچکترین علائمی از جمله تب، گلودرد و آبریزش بینی پیدا کرد، کرونا دارد. مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.»

رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور در عین حال گفته است که دوره شیوع ویروس جهش یافته بریتانیایی کرونا کوتاه‌تر از نمونه اولیه این ویروس است.

او می‌گوید: «در سوش ویروس ووهان چین، بیمار ۵ تا ۷ روز بعد از ابتلا، علائم بیماری را مشاهده می‌کرد. اما در سوش انگلیسی ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد، علامت‌دار می‌شود و این مساله باعث شده که میزان مرگ و میر افزایش یابد و سرعت انتشار نیز بالا برود.»

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران نیز از شناسایی موارد زیادی از افراد مبتلا به ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در این شهر خبر داده است.

او با اشاره به شیوع گسترده این گونه از ویروس کرونا در تهران، نسبت به دیدوبازدیدهای نوروزی به مردم این استان هشدار داده است.

بندپی تاکید کرده است که شهرهای قرمز و نارنجی ممنوعیت سفر دارند و در شهرهای زرد نیز محدودیت‌هایی برای سفر تعیین شده است.

تحویل محموله سوم “اسپوتنیک وی”

واردات واکسن‌های ضد کرونا از سوی جمهوری اسلامی به گونه‌ای محدود صورت می‌گیرد. روز پنجشنبه ۱۴ اسفند (چهارم مارس) خبرگزاری‌های ایران از دریافت سومین محموله واکسن کرونا روسی “اسپوتنیک وی” خبر داده‌اند.

گفته می‌شود که محموله سوم شامل ۲۰۰ هزار دوز است. این محموله روز چهارشنبه ۱۳ اسفند از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو دریافت شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »