بنياد مسيحي ايرانيان
new

گسترش بیماری نادری که کودکان بریتانیایی پس از کرونا می گیرند

شمار کودکانی که پس از بهبودی از بیماری کووید۱۹ به یک بیماری شبیه کاوازاکی مبتلا می‌شوند افزایش یافته است. گفته می‌شود که دست‌کم دو کودک بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

افت شدید فشار خون، ضایعه پوستی و تب تا ۴۰ درجه سانتیگراد: اینها نخستین علائم بیماری نادری هستند که کودکان بریتانیایی در دوران کرونا به آن مبتلا می‌شوند.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین، روزانه تا ۱۰۰ کودک با این علائم در بیمارستان‌های بریتانیا بستری می‌شوند.

این کودکان پیش‌تر به کووید۱۹، بیماری ناشی از کرونای جدید (سارس‌کوو ۲) مبتلا شده‌‌اند و چند روزی از بهبودی آنها گذشته است. حال برخی از آنها به حدی وخیم است که باید به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شوند.

کارشناسان نام این بیماری ناشناخته را سندرم التهابی چندسیستمی کودکان (PIMS) گذاشته‌اند.

نخستین مورد این بیماری اواسط آوریل ۲۰۲۰ در لندن نمایان شد و مورد معالجه قرار گرفت. آن زمان گفته شد که کودک به بیماری کاوازاکی مبتلا شده است.

کاوازاکی که نام کاشف ژاپنی خود را یدک می‌کشد، علائمی شبیه بیماری‌های ویروسی یا میکروبی دارد، از جمله تب شدید، تورم و قرمزی چشم‌ها، ضایعات پوستی، و تورم غدد لنفاوی گردن. کاوازاکی در کشورهای گوناگون بروز کرده اما شدت آن در شمال شرقی آسیا بیشتر است.

دست‌کم دو کودک جان باخته‌اند

در اوت ۲۰۲۰ در بریتانیا موارد دیگری از PIMS مشاهده شد و پژوهشگران را به تحقیق واداشت. آنها متوجه شدند که این بیماری با کاوازاکی متفاوت است و به‌طور عمده نوزادان و کودکان خردسال را درگیر می‌کند و دو برخی از آنها باعث التهاب دیواره رگ‌ها در سراسر بدن می شوند.

بر أساس گزارش گاردین، از هر پنج هزار کودکی که به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند، یکی به PIMS دچار گشته است.

اولیای سه‌چهارم کودکانی که این بیماری نادر را گرفته‌اند، سیاه‌پوست، آسیایی یا از دیگر اقلیت‌های قومی بریتانیا هستند.

حدود ۸۰ درصد آنها پیش از ابتلا کاملا سالم بود‌ه‌اند. دست‌کم دو تن از آنها جان باخته‌اند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »