بنياد مسيحي ايرانيان
new

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نقض آزادی‌های مذهبی در ایران

 

وزیر خارجه آمریکا، کشورهایی از جمله ایران، روسیه، چین و کره شمالی را به‌عنوان کشورهای ناقض آزادی مذهبی معرفی کرد.
وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۶ آبان گزارش جدیدی درباره «نقض آزادی‌های مذهبی در جهان» منتشر کرد و بار دیگر ایران را همراه با چند کشور دیگر در فهرست ناقضان «سیستماتیک» آزادی‌های مذهبی قرار داد.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در راستای حمایت از آزادی‌های مذهبی، ضمن تاکید بر ادامه ترویج این آزادی‌ها در همه کشورها اعلام کرد که ایران در رده «کشورهای مورد نگرانی ویژه» آمریکا قرار دارد. این گروه، کشورهایی هستند که از نظر آمریکا به طور سیستماتیک حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند.
آمریکا در گزارش سالانه خود کشورها را بر اساس میزان رعایت آزادی‌های مختلف ارزیابی و طبقه‌بندی می کند.
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: «در بسیاری از نقاط جهان شاهد دولت‌هایی هستیم که افراد را به خاطر زندگی‌ کردن طبق دین و ایمان خود آزار و اذیت، دستگیر، تهدید، و زندانی می‌کنند و به قتل می ‌رساند.»
او گفت دولت بایدن «متعهد به حمایت از حق آزادی دین و ایمان تمامی افراد است» و در این راستا با «ناقضان حقوق بشر و کسانی که از آن سوء استفاده می‌کنند مقابله خواهد کرد.»
آنتونی بلینکن در بیانیه خود گفته است که چالش‌ها در این زمینه در جهان بسیار بوده و در همه کشورها وجود دارد و از این رو به «یک اقدام جهانی» نیاز است.وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته است ایالات متحده به ترغیب دولت‌ها برای تغییر قوانین و عملکرد خود ادامه خواهد داد و در پی ترویج ضرورت مؤاخذه آنهایی است که ناقض این آزادی‌ها هستند .
بلینکن در ادامه افزایش «یهودی ستیزی» در سراسر جهان از جمله اروپا و آمریکا را یک «ایدئولوژی خطرناک» همراه با خشونت دانست.
این گزارش همچنین نگرانی «خاص» آمریکا از گروه‌هایی مانند بوکو حرام، الشباب، هیئت التحریر شام، حوثی‌های یمن، داعش و شاخه‌های آن، جماعت نصرت اسلام و مسلمین و طالبان را ابراز کرده است.
ایران تاکنون بارها از سوی مجامع و نهادهای حقوق بشری به آزار و بازداشت مسیحیان، بهائیان و برخی طریقت‌های عرفانی، حتا دگراندیشان و نواندیشان اسلامی متهم شده است.
گزارش سالانه آزادی‌های مذهبی در جهان مدت ۲۳ سال است که یک بررسی جامع از وضعیت آزادی مذهبی را در حدود ۲۰۰ کشور در سراسر جهان ارائه می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »