بنياد مسيحي ايرانيان
new

گزارش سرویس مخفی آمریکا؛ ویروس کرونا از موسسه ووهان نشت کرد

ویروس کرونا از کجا در سراسر دنیا پراکنده شد؟ گزارش سرویس اطلاعاتی آمریکا حاوی جزییاتی از بستری شدن هم‌زمان سه پژوهشگر آزمایشگاه ووهان در پاییز ۲۰۱۹ است. آیا تقارن بیماری این سه با شیوع کرونا تصادفی بود؟

فرضیه شیوع پاندمی از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان هم‌چنان محل بحث است. یک گزارش محرمانه سرویس اطلاعاتی آمریکا، جزییاتی را ارائه می‌کند که به این تئوری جان تازه‌ای می‌‌بخشد.

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” با استناد به این گزارش می‌نویسد، سه محقق انستیتو ویروس‌شناسی ووهان در نوامبر ۲۰۱۹ چنان بدحال بوده‌اند که باید در بیمارستان بستری و مداوا می‌شدند. این درست مقارن با شیوع کروناست.

اواخر دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ نیز دولت آمریکا گزارشی منتشر کرده بود که می‌گفت تعداد زیادی از پژوهشگران موسسه ووهان در پاییز ۲۰۱۹ نشانه‌های ابتلا به کرونا یا سرماخوردگی‌های فصلی را بروز داده بودند. آن چه در گزارش جدید تازگی دارد، تعداد مبتلایان و روانه شدن آنها به بیمارستان‌ است.

در حالی که دولت ترامپ روی فرضیه نشات گرفتن پاندمی از آزمایشگاه ووهان پافشاری می‌کرد، دولت بایدن خواهان تحقیق جدی در باره خاستگاه ویروس است. “وال استریت ژورنال” می‌نویسد واشنگتن در صدد نیست گزارش سرویس مخفی را ملاگ بگیرد، اما قصد دارد کلیه شواهد معتبر سازمان جهانی بهداشت یا کارشناسان بین‌المللی در باره خاستگاه پاندمی را مورد بررسی دقیق قرار دهد.

پکن گزارش “وال استریت ژورنال” در باره ابتلای سه پژوهشگر موسسه ووهان را با قاطعیت رد کرده است. سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است: «تا ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ هیچ موردی از ابتا به ویروس کرونا در مووسسه ووهان مشاهده نشده بود.»

مدیر آزمایشگاه ووهان نیز به روزنامه دولتی “گلوبال تایمز”  گفته که این خبر دروغ محض است.

تئوری ووهان در حالی داغ شده که تیم تحقیقی سازمان جهانی بهداشت پس از تحقیقاتی میدانی و دو هفته‌ای در این آزمایشگاه در ژانویه ۲۰۲۱ نتیجه گرفت که ویروس از طریق حیوان به انسان سرایت کرده و فرضیه انتشار ویروس در آزمایشگاه را “بسیار بعید” دانست.

در گزارش این تیم گفته شده بود که “به احتمال بسیار زیاد” ویروس از طریق یک خفاش به حیوانی دیگر و سپس به انسان منتقل شده است.

موسسه ویروس‌شناسی ووهان، یک مرکز تحقیقاتی عظیم است که توسط آکادمی علوم دولت چین اداره می‌‌شود. این موسسه بزرگترین بانک اطلاعاتی مربوط به ویروس در قاره آسیا است. این موسسه سال ۲۰۱۸ افتتاح شده و در لابراتوارهای آن بسیاری از ویروس‌های خطرناک از جمله ویروس ابولا ذخیره شده‌اند.

پنهانکاری و تعلل چین 

گزارش البته تاکید داشت که بسیاری از پرسش‌های کارشناسان در ووهان بدون پاسخ ماند. کارشناسان سازمان جهانی بهداشت از عدم تعامل، پنهانکاری و امتناع مقامات چینی از کمک برای دسترسی به اطلاعات پایه شکایت داشتند و موضوع سانحه در آزمایشگاه را به طور قطع منتفی ندانستند.

کمی بعد از گزارش سازمان جهانی بهداشت، مجله علمی – تخصصی “ساینس” نامه‌ای با امضای ۱۸ دانشمند و کارشناس را منتشر کرد که خواهان تلاش مستمر افراد ذیصلاح برای یافتن منبع انتشار ویروس بودند. نامه تاکید می‌کرد که فرضیه سانحه در آزمایشگاه ووهان یا تئوری سرایت از حیوان باید به وضوح و با شواهد مقنع، رد یا اثبات شود.

دیوید اشر، مدیر کارگروه تحقیق در باره منشا ویروس کرونا در وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، بعید است پژوهشگران موسسه ووهان در فصل پاییز به علت ابتلا به سرماخوردگی رایج به بیمارستان رفته باشند: «تردید دارم که سه نفر از کارکنان یک آزمایشگاه شدیدا حفاظت شده، همگی در یک هفته معین به خاطر گریپ در بیمارستان بستری شده باشند.»

همکاری‌های الزامی در پاندمی

گزارش سرویس مخفی آمریکا در باره آزمایشگاه ووهان، در آستانه اجلاس سالیانه سازمان جهانی بهداشت برملا شد. نشست روز دوشنبه ۲۴ مه، بیش از هر چیز به  بحث و تبادل نظر در باره منشاء شیوع ویروس گذشت.

ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان در این جلسه خواستار یک پیمان بین‌المللی برای مواجهه با پاندمی کرونا شد. او با اشاره به فقدان ساز وکار جلوگیری از گسترش جهانی ویروس در سال گذشته گفت: «باید همکاری‌های بین‌المللی الزام‌آور شوند.»

به تاکید اشپان، دولت‌ها باید متعهد شوند که در تعامل و هماهنگی با هم، تدابیر مشترکی برای مبارزه با پاندمی را در پیش گیرند.

سازمان جهانی بهداشت نیز خواهان اقدامات مشترک کشورها و تبادل اطلاعات ضرور، پیش از به صدا در آمدن نافوس‌های خطر است. شماری از کشورها اما با چنین الزامی مخالفند زیرا نگران از دست دادن حق حاکمیت خود هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »