بنياد مسيحي ايرانيان
new

گزارش رسمی درباره بحران بنزین در ایران؛ سقوط سهمگین ذخایر استراتژیک .

بر اساس گزارش رسمی وزارت نفت که نسخه‎‌ای از آن به دست رادیو فردا رسیده، ناترازی بنزین در ایران، از تابستان سال گذشته خورشیدی آغاز شده و تا آغاز بهمن‌ماه، دولت مجبور به سرازیر کردن یک سوم از ذخایر استراتژیک بنزین کشور به بازار شده است.
بر اساس این گزارش، در ۱۰ ماه ابتدایی امسال متوسط مصرف بنزین کشور روزانه حدود ۱۰۳ میلیون لیتربوده، اما در خود دی‌ماه این رقم به نزدیک ۱۰۶ میلیون لیتر رسیده است.
در مجموع طی ۱۰ ماه ابتدایی سال گذشته خورشیدی، مصرف بنزین کشور نسبت به دور مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۱۹ درصد افزایش یافته است.
با توجه به ناترازی بنزین (بالاتر بودن مصرف نسبت به تولید)، دولت برای تامین بازار مجبور شده علاوه بر مخلوط کردن مواد تولید پتروشیمی‌ها به بنزین پایه (تولید پالایشگاه‌ها)، حدود ۴۴۰ میلیون لیتر از ذخایر استراتژیک بنزین خود را وارد بازار کند که معادل یک سوم از کل ذخایر استراژیک بنزین ایران است.
ذخایر استراتژیک بنزین ایران پیشتر می‌توانست برای روز مبادا و از کار افتادن تمام پالایشگاه‌ها، بیش از دو هفته بنزین کشور را تامین کند، اما اکنون حتی به زحمت کفاف ۱۰ روز بنزین مصرفی کشور را می‌دهد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »