بنياد مسيحي ايرانيان
new

گزارشگر ویژه ایران سازمان ملل خواستار لغو اعدام حسین شهبازی شده

کارشناسان سازمان ملل: حکم اعدام کودک‌مجرم حسین شهبازی را لغو کنید
شماری از گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد مقامات ایران را فراخواندند احکام اعدام کودک‌مجرم‌ها را متوقف کنند. جاوید رحمان، گزارشگر ویژه ایران خواستار لغو اعدام حسین شهبازی شده که در زمان ارتکاب جرم ۱۷ ساله بوده است.
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران به همراه شماری دیگر از گزارشگران سازمان ملل روز پنجشنبه ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) در ژنو اعلام کردند که حکم اعدام علیه حسین شهبازی باید بر اساس موازین حقوق بشر بین‌المللی لغو شود، زیرا او در زمان ارتکاب جرم ۱۷ ساله و زیر سن قانونی بوده است.
به گزارش خبرگزاری کاتولیک (KNA)، این گزارشگران از مقامات قضایی ایران خواسته‌اند احکام اعدام علیه کودک-مجرمان را متوقف کنند.
در ماه نوامبر ۲۰۲۱ حکم اعدام آرمان عبدالعالی اجرا شد. اتهام او قتل دوست دختر خود در سن ۱۷ سالگی بود. این حکم در پی عدم گذشت خانواده مقتول و علیرغم تلاش‌هایی که برای جلوگیری از آن صورت گرفته بود، اجرا شد.
گزارشگران سازمان ملل متحد می‌گویند هم‌اکنون ۸۵ نفر کودک‌مجرم در ایران در سلول‌های مرگ به سر می‌برند.
یک ماه پیش سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع گفت که مسئولان قضایی جمهوری اسلامی به خانواده حسین شهبازی اطلاع داده‌اند که حکم اعدام این کودک-مجرم به مدت ۱۰ روز به تعویق افتاده است. این منبع افزوده است که وکیل پرونده تقاضای ماده ۴۷۷ داده و به دنبال لغو حکم اعدام است.
پیش از این سازمان عفو بین‌الملل نسبت به اعدام قریب‌الوقوع حسین شهبازی که هنگام ارتکاب قتل تنها ۱۷ سال داشته هشدار داده است. گفته شد که این کودک مجرم به سلول انفرادی انتقال یافته و خانواده‌اش برای آخرین ملاقات فرا خوانده شده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »