بنياد مسيحي ايرانيان
new

گروسی در آستانه سفر به تهران خواستار محکومیت اقدامات ایران توسط قدرت‌های جهانی شد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه، در آستانه سفر به تهران، گفت که ایران کماکان از دسترسی بازرسان به مراکز اتمی خود جلوگیری می‌ کند و از قدرت‌های جهانی خواست که اقدامات ایران را محکوم کنند.
او در گفت‌ وگویی که روز پنجشنبه، ۲۹ مهر، در وب‌ سایت اندیشکده آمریکایی استیمسون منتشر شد تاکید کرد که اگر به بازرسان آژانس اجازه بازرسی داده شود، این نهاد توانایی لازم برای فهمیدن «اتفاقاتی که در حال وقوع است» را دارد.
رافائل گروسی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت‌های مخفیانه غنی‌ سازی در ایران گفت نه اطلاع دارد که ایران این کار را انجام نمی‌ دهد و نه شواهدی دارد که آنها این کار را انجام می‌دهند.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد در وضعیت کنونی هر روز درباره برنامه هسته‌ ای ایران اهمیت دارد و راه‌ حل گذر از «مقطع بسیار چالش‌ برانگیز» کنونی را حل اختلافات ایران و آژانس دانست.
ایران بر اساس مصوبه آذرماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای خود را محدود و از اسفندماه ۹۹ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.
در چارچوب این اقدام، آژانس ماه‌ هاست که اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نظارتی در سایت‌ های هسته‌ ای ایران را ندارد. ایران همچنین شهریور امسال مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌ های مجتمع تسا در کرج شد.
ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۲ شهریور امسال توافق کرده بودند که کارت ذخیره اطلاعات دوربین‌های آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران تعویض شود، ولی مقام‌ های دولت ایران می‌ گویند با توجه به حمله‌ خرابکارانه به تاسیسات کرج، در این مرکز تحقیقات جنایی در جریان است و این مرکز شامل توافق ایران و آژانس نمی‌شود.
آقای گروسی قرار است در سفر روزهای آینده خود به تهران، درباره این نوع مشکلات و سوالات باقیمانده در خصوص سایت‌های اعلام نشده، که حل آنها برای احیای برجام حیاتی است، با مقامات ایران مذاکره کند.
او پیشتر هشدار داده بود که اگر نظام نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران به طور کامل اجرا و احیا نشود، دستیابی به یک توافق بسیار دشوار خواهد بود.
ایران و قدرت‌های جهانی شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین انجام داده‌اند ولی این مذاکرات از خردادماه به درخواست تهران متوقف شده و تلاش‌ها برای ترغیب ایران برای حضور در این مذاکرات تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.
هنوز ایران زمانی برای بازگشت به مذاکرات احیای برجام در وین پایتخت اتریش تعیین نکرده است؛ در همین حال قرار است در اواسط ماه نوامبر نشست شورای حکام برگزار شود.
روزنامه واشینگتن پست روز گذشته در گزارشی نوشت که به نظر می‌رسد زمان برگزاری نشست آتی شورای حکام به نوعی مهلتی برای از سرگیری مذاکرات برجام باشد.
توسعه برنامه هسته‌ ای ایران و تاخیر بازگشت این کشور به مذاکرات وین، باعث شده است که لحن مقام‌ های دولت جو بایدن نیز در قبال این موضوع تغییر کند. این مقام‌های آمریکایی پیشتر هشدار می‌ دادند که زمان برای بازگشت به مذاکرات احیای برجام نامحدود نیست، اما اکنون می‌ گویند گزینه‌ های دیگر را نیز مد نظر خواهند داشت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »