بنياد مسيحي ايرانيان
new

گروسی: تحقیقات پیرامون فعالیت‌های‌ اتمی ایران طولانی می‌شود

,
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پیچیدگی مذاکرات برجامی سخن گفته و تصریح کرده است، تحقیقات پیرامون فعالیت‌های اتمی ایران ممکن است علیرغم شفاف‌سازی‌های جمهوری اسلامی سال‌ها ادامه یابد.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند (نهم مارس) به خبرگزاری بلومبرگ گفت، حتی اگر جمهوری اسلامی بتواند درباره منبع ذرات اورانیومی که سال گذشته در چندین سایت اعلام‌نشده کشف شد، شفاف‌سازی کند، کار تیم بازرسی او پایان نخواهد یافت.
او تاکید کرد، “تحقیقات بین‌المللی پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران ممکن است سال‌ها طول بکشد و در رابطه با منع گسترش تسلیحات هسته‌ای هیچ وضعیت نهایی و قطعی وجود ندارد”.
گروسی در مصاحبه خود با بلومبرگ گفت مذاکرات بر سر برجام در ماه‌های آینده ” پیچیده” خواهد شد و “آنها باید در سطح سیاسی بالاتری و نیز به‌شکل رو در رو با یکدیگر گفت‌وگو کنند”.
آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و جمهوری اسلامی هفته گذشته توافق کردند، در ماه آوریل مذاکراتی انجام دهند که در آن کارشناسان آژانس بتوانند مسئله ذرات اورانیومی که چندین دهه در یک انبار در تهران و همچنین مکان‌های دیگری که توسط جاسوسان اسرائیلی کشف شد، مورد بررسی قرار دهند.
پیشتر آمریکا و سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا قصد داشتند تا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را ارائه کنند که در آن از جمله به عدم پاسخگویی روشن جمهوری اسلامی نسبت به کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای این کشور اشاره شده بود.
این سه کشور اما با خودداری از این اقدام اعلام کرده‌اند که قصد دارند از طریق دیپلماتیک مشکلاتی را که در رابطه با برجام پیش‌ آمده است، حل کنند.
گروسی اوایل آوریل (ماه آینده میلادی) برای انجام “گفت‌وگوهای فنی” به ایران سفر می‌کند و امیدوار است ایران در مورد ذرات اورانیوم در سایت‌های قدیمی و اعلام نشده توضیحی بدهد، تا او بتواند در نشست ماه ژوئن در این زمینه به آژانس گزارش دهد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »