بنياد مسيحي ايرانيان
new

گرمای ۵۰ درجه در کانادا و آمریکا ده‌ها قربانی گرفت

در حالی که موج گرمای بی‌سابقه در آمریکا و کانادا انسان‌ها را به تنگنا کشانده و ده‌ها قربانی برجای گذارده، آلمان و قلب اروپا شاهد بارندگی‌های شدید و تگرگ است. آیا این وضعیت را باید ناشی از تغییرات اقلیمی دانست؟

از زمان اندازه‌گیری و ثبت دما بدین سو، کانادا در سومین روز متوالی، داغ‌ترین روز خود را تجربه کرد.

وزارت محیط زیست و تغییرات اقلیمی کانادا در توییتر اعلام کرد: «در ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه به وقت محلی پایگاه هواشناسی لیتون ۴۹،۵ درجه سانتی‌گرا را ثبت کرده است.»

پلیس و مسئولان محلی روز چهارشنبه ۹ تیر (۳۰ ژوئن) نیز از مرگ ده‌ها نفر در اثر موج گرمای بی‌سابقه در مناطق غرب کانادا و شمال غربی آمریکا خبر دادند.

اداره ملی پلیس کانادا اعلام کرد، در شهر ونکوور دست‌کم ۶۹ نفر، از جمله شمار زیادی سالمندان و افرادی با پیشینه بیماری جان خود را از دست داده‌اند. از مناطق دیگر نیز از مرگ‌ومیر در اثر شدت گرما خبر رسیده است، اما رقم رسمی قربانیان هنوز در دست نیست.

در ایالات متحده شهرهای پورتلند، اورگون و سیتل واقع در شمال غربی این کشور پهناور نیز شاهد بالاترین میزان گرما از زمان ثبت دما در سال ۱۹۴۰ بدین سو بودند. در بسیاری مناطق دو کالای پنکه و کولر کمیاب شده است. بسیاری ساکنان به پارکینگ‌های زیر ساختمان و خودروهای کولردار خود پناه برده‌اند.

گفته می‌شود علت این گرمای شدید پدیده‌ای است به نام “گنبد گرما”، که فشار بالا در اتمسفر، نگه داشتن هوای داغ در یک منطقه را باعث می‌شود.

به گفته کارشناسان هواشناسی روزنامه “واشنگتن پست”، به طور متوسط هر چند هزار سال یک بار چنین پدیده خود را نشان می‌دهد. از سوی دیگر احتمال داده می‌شود، تغییرات اقلیمی که انسان باعث آن بوده، در بروز این رویداد غیرعادی بی‌تأثیر نباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »