بنياد مسيحي ايرانيان
new

کیارش عالی‌ پور :فرزندان نوکیشان مسیحی در عمل از حق انتخاب دین محرومند

 

“فرزندان نوکیشان مسیحی در عمل از حق انتخاب دین محرومند و مجبورند بدون حق اعتراض یا دفاع و در سکوت به یک روایت تحمیلی از یک دین به عنوان درس و تکلیف گوش دهند و آن را امتحان هم بدهند.”
«محبت نیوز»- کیارش عالی‌پور سخنگوی سازمان حقوق بشری «ماده ۱۸» می‌گوید تبعیض علیه اقلیت‌های دینی در نظام آموزشی ایران «ساختاری» است.
عالی‌پور در نشست آنلاین «اقلیت‌های دینی و تبعیض در مدارس» که سایت «ایران وایر» پنجم آبان ۱۴۰۰ برگزار کرد گفت «محسن حاجی‌ میرزایی وزیر پیشین آموزش و پرورش، شهریور سال ۹۸ در حاشیه جلسه هیئت وزیران درباره تحصیل دانش آموزان اقلیت‌های دینی در مدارس عنوان کرد که اگر دانش‌ آموزان اظهار کنند که پیروان ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند و این اقدام آنها به نوعی تبلیغ محسوب شود، تحصیل آن‌ها در مدارس ممنوع است. در واقع این حرف نشان می‌ دهد تبعیض در نظام آموزشی ایران ساختاری و سازمان‌ یافته است.»
او به مواردی از محدودیت‌های آموزشی برای اقلیت‌های دینی در مهد کودک‌ها اشاره کرد و گفت «در سال ۱۳۹۸ نیز مدیرکل روابط سازمان بهزیستی عنوان کرد به کارگیری اقلیت‌های دینی برای آموزش مستقیم محتوای آموزشی مصوب کودکان مجاز نیست. این حرف در واقع یعنی کسی که دینی غیراز اسلام دارد،حتا دروس غیردینی را نمی‌ تواند به خردسالان آموزش دهد.»
عالی‌ پور با این توضیحات گفت که «علی خامنه‌ای فتوایی داد که شماری از فعالان امیدوار بودند این مساله در مورد حقوق اقلیت‌ها راهگشا باشد اما نشد. در این فتوا آمده بود که ممکن است فردی که تغییر دین می‌ دهد مرتد محسوب شود اما اگر پس از ارتداد براساس اصول دینی خودشان ازدواج کنند فرزندان آنها مرتد محسوب نخواهند شد. هرچند شخص اول حکومت چنین فتوایی می‌ دهد اما در عمل اعمال نمی‌ شود.»
این فعال حقوق مسیحیان در ادامه افزود «یوسف ندرخانی و همسرشان در این زمینه پیگیری زیادی کردند. حتا در نهایت رای داده شد که فرزندان آنها از آموزش دروس دینی معاف شوند و مسیحی شناخته شوند اما وزارت اطلاعات با فشار به مسئولان آموزش و پرورش از اجرای این تصمیم خودداری کرد.دانیال و یوئیل ندرخانی و بسیاری از افراد از جمله بهاییان در عمل از حق انتخاب دین محرومند و مجبورند بدون حق اعتراض یا دفاع و در سکوت به یک روایت تحمیلی از یک دین به عنوان درس و تکلیف گوش دهند و آن را امتحان هم بدهند.»
در این نشست آنلاین که بخش چهارم نشست اینترنتی «ادیان و اندیشه‌ها» بود علاوه بر کیارش عالی‌پور عضو جامعه مسیحیان و سخنگوی سازمان حقوق بشری ماده ۱۸، نجات بهرامی معاون پیشین روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی، سعید پیوندی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه لورن فرانسه و فرهاد ثابتان استاد اقتصاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و یکی از سخنگویان جامعه بهایی حضور داشتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »