بنياد مسيحي ايرانيان
new

کودتا در میانمار؛ آنگ سان سوچی و چندین مقام دولتی دیگر بازداشت شدند

نیروهای ارتش میانمار سحرگاه دوشنبه ۱۳ بهمن با دستگیری آنگ سان سوچی و رییس جمهوری در کشور وضعیت اضطراری اعلام کردند. کاخ سفید با محکوم کردن این کودتا اعلام کرد علیه عاملان آن اقدام خواهد کرد.
ارتش میانمار سحرگاه دوشنبه اول فوریه (به وقت محلی) آنگ سان‌سوچی و وین مینت رییس‌جمهوری و چندین مقام بلندپایه دیگر دولت را بازداشت کرد.
حزب اتحادیه ملی دموکراسی (NLD) به نقل از خانم سان‌سوچی مردم میانمار را فراخوانده است در برابر کودتای نظامی از خود مقاومت به خرج دهند و این کشور نباید به دوران دیکتاتوری نظامی بازگردد.
چند ساعت بعد از این اتفاقات ارتش میانمار اعلان وضعیت اضطراری کرد. تلویزیون نظامی اعلام کرد که از دولت غیرنظامی سلب قدرت شده است. شاهدان عینی گفته‌اند که خودروهای نظامی در بزرگ‌ترین شهر میانمار، رانگون مستقر شده‌اند. اینترنت، شبکه تلفن و موبایل نیز قطع شده است.
بر اساس آخرین خبرها، رهبران چندین حزب کوچک نیز جزو بازداشت‌شدگان هستند.
شبکه تلویزیونی دولتی MRTV در فیس بوک نوشته که به دلیل مشکلات فنی قادر به پخش برنامه نیست. اتحادیه بانک‌های میانمار نیز اعلام کرد که به دلیل کاهش پهنای باند اینترنت تمامی بانک‌های کشور تعطیل شده‌اند.
پیروزی فراگیر در انتخابات
حزب اتحادیه ملی دموکراسی در انتخابات ماه نوامبر با یک پیروزی چشمگیر پیروز شد. ارتش میانمار اما می‌گوید در انتخابات تقلب شده است. بالاترین مقام ارتش نیز تهدید کرده بود که در صورت رعایت نکردن قانون اساسی آن را فسخ خواهد کرد.
پس از آنکه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و اغلب کشورهای غربی نسبت به تنش سیاسی در میانمار هشدار دادند، فرماندهان ارتش این کشور سعی کردند تمامی شایعات مربوط به کودتا را خنثی کنند.
ژنرال مین آونگ هلینگ فرمانده ارتش میانمار
آنگ سان سوچی برنده جایزه نوبل صلح و حزب اتحادیه ملی دموکراسی بر اساس نتایج رسمی انتخابات با به دست آوردن ۸۳ درصد آرا پیروز شدند. میزان مشارکت در انتخابات بالای ۷۰ درصد بود.
با این وجود حزب خانم سوچی امکان محدودی برای پیشبرد سیاست‌های خود ذارد، زیرا نظام سیاسی برمه همچنان در وجه عمده زیر سلطه نظامیان است و از اراده فرماندهان تاثیر می‌گیرد. بر اساس قانون اساسی سال ۲۰۰۸ یک چهارم کرسی‌های پارلمان در اختیار نیروهای ارتش است.
همچنین بر اساس یک ماده الحاقی در قانون اساسی، سوچی نمی‌تواند رییس‌جمهوری باشد بلکه به عنوان رییس بالقوه دولت یا نخست وزیر بالقوه خدمت می‌کند. بدون رضایت ارتش تغییر قانون اساسی نیز ممکن نیست. علاوه بر آن مهم‌ترین وزارت‌خانه‌ها نیز در اختیار ارتش است.
آنگ سان سوچی ۷۵ ساله در دوران دیکتاتوری نظامی در برمه ۱۵ سال در حبس خانگی بود. او پس از رسیدن به قدرت به دلیل سرکوب اقلیت روهینگیا و نیز انجام ندادن وعده اصلاحات دمکراتیک، در سطح بین‌المللی بسیار مورد انتقاد قرار داشت.
میانمار در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و ۵۰ میلیون جمعیت دارد.
انتقاد شدید واشنگتن
کاخ سفید بلافاصله پس از اطلاع یافتن از بازداشت سوچی و مقامات دولتی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده هرگونه تلاشی برای تغییر نتایج انتخابات اخیر و جلوگیری از روند گذار به دموکراسی در میانمار را رد کرده و در صورتی که شرایط به حالت قبلی باز نگردد علیه کسانی که مسئولیت دارند اقدام خواهد کرد.»
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز خواهان آزادی فوری اعضای دولت میانمار شده است.
دولت استرالیا کودتا در میانمار را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان شده است.
دولت ژاپن نیز گفته است اوضاع را زیر نظر دارد و فعلا برنامه‌ای برای بازگرداندن اتباع این کشور از میانمار ندارد
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »