بنياد مسيحي ايرانيان
new

کنفرانس اقلیمی گلاسکو؛ تعهد کشورها به توقف جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰

در کنفرانس اقلیمی گلاسکو، سران بیش از ۱۰۰ کشور جهان متعهد شدند از تخریب جنگل‌ها جلوگیری کنند. این پروژه‌ در گام نخست تا سال ۲۰۳۰ ادامه خواهد یافت. در هر دقیقه یک زمین جنگلی به وسعت ۲۷ زمین فوتبال از بین می‌رود.
کشورهای شرکت‌کننده در پروژه مقابله با تخریب جنگل‌ها از جمله آلمان و تمامی اتحادیه اروپا صاحب ۸۵ درصد جنگل‌های دنیا؛ حدود ۳۴ میلیون کیلومتر مربع هستند. این کشورها در دومین روز کنفرانس اقلیمی گلاسکو متعهد شدند که تا سال ۲۰۳۰ به تخریب جنگل‌ها خاتمه دهند.
در میان این کشورها دارندگان بزرگترین جنگل‌های دنیا نیز حضور دارند از جمله کانادا، روسیه، برزیل، کلمبیا، اندونزی، چین، نروژ و جمهوری کنگو.
دولت بریتانیا که میزبان نشست گلاسکوست اعلام کرد که حدود ۱۲ میلیارد دلار از بودجه عمومی کشورهای عضو پروژه برای حفاظت از جنگل‌ها صرف خواهد شد. علاوه بر آن حدود هفت میلیارد و دویست میلیون دلار نیز سرمایه‌گذاری از بخش خصوصی صورت خواهد گرفت.
جنگل‌ها به عنوان ریه‌های کره زمین شناخته می‌شوند. آنها سالانه حدود یک سوم از دی اکسید کربنی را که توسط انسان‌ها تولید می‌شود، از بین می‌برند. اما این ریه‌ها به سرعت رو به تحلیل هستند. در هر دقیقه یک زمین جنگلی به وسعت حدود ۲۷ زمین فوتبال از بین می‌رود.
علت این امر ساخت و ساز خانه و خیابان و نیز توسعه زمین‌های کشاورزی به منظور کشت یا دامپروری است.
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در کنفرانس گلاسکو تاکید کرد که با تخریب جنگل‌ها باید مقابله شود. او تصریح کرد: «آنها برای ادامه حیات ما اجتناب ناپذیر هستند.»
جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی گفت که کشورش خوشبختانه صاحب جنگل‌های بارانی فراوانی است و دولت او خود را موظف می‌داند از این “سرمایه طبیعی” محافظت کند.
کنفرانس اقلیمی گلاسکو (کاپ ۲۶) روز یک‌شنبه ۳۱ اکتبر آغاز شده و تا ۱۲ نوامبر ادامه خواهد داشت. هدف این کنفرانس ادامه اجرای توافق پاریس در سال ۲۰۱۵ است. سران کشورهای دنیا در این توافق متعهد شدند گرمایش زمین را به زیر دو درجه سانتیگراد و در بهترین حالت به ۵/ ۱ درجه در مقایسه با دوران پیشا صنعتی محدود کنند.
برای تمامی کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس کاپ ۲۶ روشن است که برنامه‌های تا کنونی برای رسیدن به اهداف توافق پاریس کفایت نمی‌کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »