بنياد مسيحي ايرانيان
new

کمک غیرمنتظره ترکیه به پناهجوی ایرانی اخراج شده از آلمان

پلیس استانبول از انتقال یک پناهجوی ایرانی مسترد شده از آلمان به ایران مخالفت کرد و او را بار دیگر به این کشور بازگرداند. ترکیه علت این اقدام را ملاحظات بشر‌دوستانه عنوان کرده که ناظران آن را غیرمنتظره ارزیابی می‌کنند.

پلیس ایالت بایرن به تازگی ابراهیم عبدی جنکانلو، شهروند کرد ایرانی که تقاضای پناهندگیش در آلمان رد شده بود را برای بازگرداندن به ایران به ترکیه بازپس فرستاد.

برخی رسانه‌های جنوب آلمان، از جمله روزنامه “آوگس‌بورگر آلگمینه” روز دوشنبه، اول فوریه گزارش دادند که پلیس استانبول از همکاری برای بازگردانن این پناهجو خودداری کرده و او را دوباره به آلمان فرستاده است.

پیشتر جامعه کردهای آلمان و شورای پناهندگان ایالت بایرن علت بازگرداندن این پناهجوی کرد را نامشخص اعلام کردند اما روزنامه یادشده نوشته اقدام پلیس استانبول ظاهرا به دلایل بشردوستانه انجام شده و آن را غیرمنتظره خوانده است.

اقدام غیرمعمول و کم‌سابقه پلیس استانبول

به نظر می‌رسد غیرمنتظره بودن اقدام پلیس استانبول به این علت باشد که ترکیه پیش از این بارها به همکاری با نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای ربودن و بازگرداندن شهروندان ایران به کشور متهم شده است.

ابراهیم عبدی جانخانلو که برای اخراج از آلمان در بازداشت به سر می‌برد همراه پنج مامور پلیس فدرال به استانبول منتقل شده بود تا عصر جمعه از آنجا به تهران منتقل شود.

بنابرگزارش‌ها ، ماموران فرودگاه آتاتورک از همکاری در این زمینه خودداری کرده‌اند و پناهجوی ۳۳ ساله کرد را همراه با پنج مامور پلیس فدرال به فرودگاه فرانکفورت بازپس فرستادند.

جانخانلو که سال ۲۰۱۰ وارد آلمان شده در شهر وایدن در شرق ایالت بایرن ساکن و مشغول به کار بوده است. تقاضای پناهندگی او سپتامبر سال گذشته برای ششمین بار رد شد.

۱۴ ژانویه امسال دادگاه منطقه وایدن حکم بازداشت و اخراج جانخانلو را صادر، و پلیس همان روز او را دستگیر و برای اجرای حکم به اردوگاه آیشتات منتقل کرد.

پناهجوی کرد یک روز پیش از انتقال به استانبول از محل بازداشت خود به هیئت تحریریه روزنامه “آوگس‌بورگر آلگمینه” تلفن می‌کند و با نگرانی از  خطر بازداشت خود در ایران و احتمال صدور حکم اعدام خبر می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »