بنياد مسيحي ايرانيان
new

کمپ پناهجویان الئوناس؛ موریای جدید در آتن

بعد از لسبوس و خیوس و ساموس، حالا آتن، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای اروپا تبدیل به جهنمی برای پناهجویان شده است. از کمپ الئوناس تا میدان پیروزی در آتن پناهجویان با کمترین امکانات سرگردانند.

در یک منطقه صنعتی که یک ربع ساعت با ماشین از مرکز آتن فاصله دارد، کمپ پناهجویان الئوناس واقع شده است. این کمپ در ابتدا که برای سکونت پناهجویان تغییر کاربری داده شد، جزو یکی از بهترین کمپ‌های پناهجویان بود، اما حالا تبدیل به یکی از بدترین‌ها شده است.

گزارشگر شبکه اول تلویزیون آلمان در این کمپ با یک ایرانی به نام علی صحبت کرده است. علی ۲۲ سال دارد و چهارسال است در الئوناس  اقامت دارد. او تایید می‌کند که این کمپ یکی از بهترین کمپ‌های پناهجویان در یونان بوده اما وضعیت آن هرروز بدتر شده و در حال حاضر تبدیل به محلی آلوده، غیربهداشتی و مرکزی برای کارهای خلاف از جمله دزدی شده است.

بهروز اسدی، فعال حقوق پناهندگان در موسسه پروآزول در حال حاضر به این کمپ رفته است. او به دویچه‌وله فارسی می‌گوید که اکثر پناهجویان این کمپ ایرانی و افغان هستند و در چادر زندگی می‌کنند.

او می‌گوید: «در این شرایط بسیار بد کرونا هیچگونه اصول بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک، لوازم بهداشتی و ضدعفونی و…..رعایت نمی‌شود . کمپ الئوناس تبدیل به مرکز داد و ستد سطح پایین و یک بازار مکاره شده است.»

اسدی با یک پناهجوی ایرانی از شیراز به نام غلامرضا صحبت کرده که شش سال است اینجاست و تقاضای پناهندگی‌اش رد شده است. غلامرضا از نظر روحی و روانی در وضعیت بسیار بدی قرار دارد. پناهجوی دیگری به نام محمد از افغانستان هم در شرایطی مشابه غلامرضاست.

به گفته اسدی پناهجویان در این کمپ کارتن و مقوا جمع‌آوری کرده و برای فروش به شهر می‌برند تا بتوانند اندکی درآمد کسب کنند. قیمت هر کیلو کارتن برای فروش ۱۵ تا ۲۰ سنت است.

ساکنان دوبرابر ظرفیت

جانشین پیشین شهردار آتن که در حال حاضر با موسسه کمک‌رسانی “همبستگی، حالا” کار می‌کند به گزارشگر شبکه اول تلویزیون آلمان گفته که الئوناس واقعا شرایط متفاوتی با سایر کمپ‌ها داشته و به عنوان مثال اصلا چادر در آنجا نبوده و همه پناهجویان در کانتینرهای مجهز به آب آشامیدنی سکونت داشتند.

به گفته لفتریس پاپاگیاناکیس، در گذشته حدود ۱۹۰۰ پناهجو در این کمپ بوده‌اند که ۶۰ درصد آنها زن و کودک بودند. در حال حاضر اما حدود سه هزار نفر در الئوناس سکونت دارند و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. به همین دلیل مسئولان شهر مجبور شده‌اند برای تعداد اضافه در محوطه کمپ چادر بزنند.

همه چیز از موریا آغاز شد

معاون سابق شهردار آتن می‌گوید همه مشکلات از زمان آتش سوزی در کمپ موریا آغاز شد. کمپ موریا که در جزیره لسبوس قرار داشت، سپتامبر گذشته توسط چند پناهجو که به وضعیت این کمپ اعتراض داشتند به آتش کشیده شد. این کمپ در اصل برای سکونت سه هزار نفر تعبیه شده بود اما در زمان آتش سوزی ۱۲ هزار و ۶۰۰ پناهجو در آن اقامت داشتند. تمامی این افراد بعد از آتش سوزی بی‌خانمان شدند.

بعد از این حادثه دولت یونان آن دسته از پناهجویان موریا را که تقاضای پناهندگی‌شان پذیرفته شده بود به آتن منتقل کرد. به گفته دولت یونان، به دلیل شیوع کرونا، پناهجویان سایر جزیره‌ها نیز باید این جزایر را ترک کنند و به آتن بروند، از جمله کسانی که احتمال پذیرش تقاضای پناهندگی‌شان بسیار بالاست و نیز زنان حامله، افراد بیمار و سالخورده و کودکان.

زندگی در خیابان

بر اساس آخرین آمار وزارت حمایت از شهروندان یونان، در حال حاضر ۹ هزار پناهجو در جزایر لسبوس، خیوس، کس، لروس و ساموس اقامت دارند. سال گذشته این تعداد بیش از ۴۰ هزار نفر بود. در آتن نیز در حال حاضر حدود ۴۰ هزار پناهنده و پناهجو هستند که بسیاری از آنها در خیابان زندگی می‌کنند.

بهروز اسدی به دویچه‌وله می‌گوید که در میدان ویکتوریای آتن که میدانی تاریخی و بسیار زیباست، تعداد زیادی پناهجو در خیابان و زیر چادر به سر می‌برند.

ماموران شهرداری و پلیس هرچند یکبار به این میدان رفته و پناهجویان را به کمپ‌هایی نظیر الئوناس و دیگر کمپ‌های آتن که ظرفیت‌شان مدت‌هاست تکمیل شده، می‌برند.

اسدی می‌گوید شایعه‌ای در کمپ‌ها پیچیده مبنی بر این که دولت تصمیم دارد کمپ‌های بزرگی در شمال یونان درست کند که معروف به  کمپ‌های بسته هستند بدین معنا که رفت و آمد به بیرون از این کمپ‌ها بسیار سخت است و پناهجویان فقط برای کارهای ضروری می‌توانند کمپ را ترک کنند.

حقوق پناهندگی فقط ۳۰ روز

آنچه که باعث سخت‌تر شدن وضعیت پناهندگان در یونان شده قانون جدیدی است که از سال گذشته اجرایی شده و به موجب آن کسانی که پناهندگی‌شان پذیرفته می‌شود تنها ۳۰ روز پس از پذیرش اجازه دارند در کمپ مانده و از مزایای آن از قبیل تامین غذا و پول توجیبی بهره‌مند شوند. پس از ۳۰ روز این پناهندگان باید کمپ را ترک و خودشان کار و خانه پیدا کنند. این مهلت قبلا شش ماه بود.

به همین دلیل بسیاری از این پناهندگان سعی می‌کنند خود را به یکی از کشورهای اروپای شمالی برسانند. اخیرا دادگاهی در آلمان تصویب کرد که پناهندگانی که در یک کشور اروپایی مورد اذیت و آزار قرار گرفته و یا از شرایط انسانی برخوردار نیستند می‌توانند در آلمان اقامت کنند.

بهروز اسدی می‌گوید، بسیاری از پناهندگانی که تقاضایشان در یونان پذیرفته شده به همین دلیل در تلاش رفتن به آلمان هستند. به گفته او از اول ژانویه تا اواسط ماه مه نزدیک به ۱۳ هزار نفر از این طریق وارد خاک آلمان شده‌اند، یعنی ماهیانه بیش از دو هزار نفر و اگر وضع به همین منوال پیش برود، ممکن است آلمان هم دیگر این پناهندگان را نپذیرد.

لفتریس پاپاگیاناکیس می‌گوید هدف دولت یونان این است که شمار پناهندگان را در این کشور کاهش دهد. یونان بیش از یک دهه است که در بحران اقتصادی به سر می‌برد و به بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان مقروض است.

پناهجویان “غیرقانونی”

بهروز اسدی یکی دیگر از معضلات در یونان را پناهجویان “غیرقانونی” می‌داند. این افراد کسانی هستند که خود را به یونان رسانده‌اند، اما نمی‌خواهند در این کشور تقاضای پناهندگی بدهند و در نتیجه بدون مدارک و بدون اجازه بیشتر در آتن سرگردانند تا بلکه روزی بتوانند خود را به کشورهای شمالی برسانند.

یکی از شعارهای اصلی نهادهای حمایت از حقوق پناهندگان این است که “هیچ انسانی غیرقانونی نیست”. اما از این شعار تا واقعیت، فاصله بسیار زیاد است. واقعیت، انسان‌هایی هستند که تنها به خاطر داشتن یک زندگی بهتر و بسیاری از آنها در فرار از جنگ و قحطی و گرسنگی راهی اروپا می‌شوند اما مقصد بیشتر آنها در نهایت یا جنگل‌های کاله است، یا کشتزارهای بین اروپای شرقی و غربی و یا خیابان‌های آتن و پاریس.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »