بنياد مسيحي ايرانيان
new

کشورهای عربی: مذاکرات برجام شامل برنامه موشکی ایران باشد

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس طی نشستی در ریاض خواسته‌اند تا مذاکرات احیای برجام شامل برنامه موشکی و رفتار منطقه‌ای ایران نیز باشد. آن‌ها اعلام کرده‌اند، آماده “همکاری جدی و مؤثر” با این مذاکرات هستند.
کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس جدا ساختن برنامه موشکی و همچنین حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی منطقه از مذاکرات جاری احیای برجام را “خطرناک” خوانده‌اند.
به گزارش خبرگزاری رویترز این کشورها روز چهارشنبه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) طی بیانیه‌ای در نشست خود در ریاض، پایتخت عربستان اعلام کردند که مذاکرات احیای برجام باید علاوه بر برنامه موشکی ایران شامل رفتار “بی‌ثبات‌کننده” منطقه‌ای این کشور نیز باشد.
دور ششم مذاکرات برجام روز شنبه ۲۲ خرداد با محوریت لغو تحریم‌های آمریکا و بازگشت احتمالی این کشور به این توافق اتمی منعقد در سال ۲۰۱۵ در وین ازسر گرفته شد.
آمریکا که در سال ۲۰۱۸ در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ از این توافق خارج شد اعلام کرده، در صورتی که ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد حاضر است، تحریم‌ها را لغو کند.
هدف از این مذاکرات بستن راه جمهوری اسلامی برای دستیابی به بمب اتمی است. ایران گنجاندن هر موضوع دیگری به این مذاکرات را رد کرده است.
وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری از قدرت‌های حاضر در مذاکرات احیای برجام خواسته‌اند تا توافقی با محدودیت‌های قوی‌تر و طولانی‌تر را تضمین کند. ‌
آن‌ها همچنین خواسته‌اند که این مذاکرات با “گام‌های عملی برای اعتماد‌سازی” در جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی و افزایش منازعات منطقه‌ای نقش بازی کند.
در این بیانیه آمده است، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس آماده “همکاری جدی و مؤثر” با مذاکرات احیای برجام “بر پایه احترام به حق حاکمیت و حسن همجواری” با ایران هستند.
از ایران خواسته شده تا به طور جدی در مذاکرات شرکت کرده و از وخیم‌کردن بیشتر اوضاع بپرهیزد.
شورای همکاری خلیج فارس (GCC) شامل کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است. در حال حاضر شش کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عمان و کویت در این شورا عضو هستند.
عربستان سعودی و ایران که مناسباتشان در سال ۲۰۱۶ قطع شده از ماه آوریل شروع به مذاکراتی در عراق، از جمله در مورد تنش‌های موجود کرده‌اند.
حضور نیابتی این دو کشور در درگیری‌های منطقه روابط آن‌ها را تیره‌تر از قبل کرده است. در یمن عربستان در رأس یک ائتلاف نظامی با شبه‌نظامیان حوثی در جنگ است. در حالی که ایران حامی حوثی‌ها و به گفته بسیاری از ناظران، تأمین‌کننده تسلیحاتی و تدارکاتی آن‌هاست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »