بنياد مسيحي ايرانيان
new

کرونا در ایران؛ وزیر بهداشت سرعت واکسیناسیون را قابل تحسین خوانده اما یک مقام دیگر این وزارت نسبت به توقف روند کاهشی ابتلا هشدار می‌دهد موج ششم کرونا در ایران؛ روند کاهشی ابتلا متوقف شده است

وزیر بهداشت ایران سرعت واکسیناسیون را تحسین‌برانگیز خوانده اما رئیس کمیته مطالعات راهبری این وزارت با ابراز نگرانی از توقف روند کاهشی ابتلا به کرونا، نسبت به پیامدهای موج ششم پس ازمراسم و سفرهای ماه محرم هشدار داده است.
۹ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت نیز حاکی از مرگ ۱۹۹ تن در یک شبانه روز است. به این ترتیب رقم رسمی جان‌باختگان کرونا به ۱۲۴ هزار و ۷۵ نفر رسید.
هم‌زمان، وزیر بهداشت ایران با ابراز نگرانی از پیک ششم کرونا، خواهان ادامه حالت آماده‌باش در سیستم درمانی شده است. بهرام عین‌اللهی سرعت واکسیناسیون در ایران را نیز تحسین‌برانگیز خوانده و گفته که در یک هفته به اندازه جمعیت امارات یعنی حدود هشت میلیون دوز واکسن تزریق شده است.
اما مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و رییس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت، ضمن اذعان به توقف روند کاهشی ابتلا به کرونا در ایران، یادآوری کرده که نسبت افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، در حدی نیست که بتوان از ایجاد ایمنی و مصونیت قابل ملاحظه حرف زد.
خبرگزاری ایسنا به نقل از یونسیان نوشت: «تا تاریخ ۲۱ مهرماه جاری، حدود ۷۵ درصد جامعه واجد شرایط واکسیناسیون، یعنی افراد بالای ۱۲ سال، دز اول‌شان را دریافت کردند و حدود یک‌سوم جمعیت یعنی ۳۵ درصد هر دو دز را دریافت کرده‌اند. با این حال آن نسبتی که دو دز واکسن را دریافت کردند و دو هفته هم از آن گذشته که در این صورت انتظار داریم مصونیت در آنها ایجاد شده باشد، فقط حدود ۲۵ درصد یا یک‌چهارم جمعیت واجد شرایط و بالای ۱۲ سال است که انتظار داریم اکثریت این ۲۵ درصد نسبت به ابتلای شدید یا مرگ ناشی از کووید مقاوم شده باشند.»
این مقام وزارت بهداشت، بازگشایی‌ها و رفع محدودیت‌های اجتماعی را به سه شرط منوط کرده؛ اول پوشش بالای دو دوز واکسن، دوم سپری شدن دو هفته از واکسیناسیون کامل و سوم تدریجی بودن بازگشایی‌ها تا بتوان سیر تحولات را گام به گام و مشخصا پیگیری و رهگیری کرد: «در غیر این صورت اگر موجی افزایشی ایجاد شود دقیقا نمی‌توان متوجه شد کدام یک از بازگشایی‌ها عامل امر بوده است.»
مسعود یونسیان علت توقف روند کاهشی ابتلا به کرونا در ایران را سفرهای تفریحی و مراسم مذهبی در اواخر ماه محرم دانسته و گفته است: «واقعیت این است که ما در انتهای ماه محرم اختلاط جمعیتی قابل ملاحظه‌ای داشتیم. اعم از افرادی که با استفاده از تعطیلات پیش آمده به سفرهای سیاحتی و زیارتی داخل کشور رفتند و آنهایی که در مراسم راهپیمایی اربعین شرکت کردند. باید توجه کرد که مدیریت هر اجتماعی به زبان آسان است، اما در عمل حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی در چنین اجتماعات بزرگی بسیار دشوار است. همین اختلاط جمعیت‌ها می‌تواند یکی از علل ایجاد این پدیده باشد.
در این میان، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران در نشست سفرای کشورهای اهدا کننده واکسن کووید-۱۹ در وزارت خارجه عنوان کرد که به دلیل تحریم‌ها و “رفتار غیرانسانی قدرت‌های استکباری” ماه‌های زیادی واکسن در این کشور وجود نداشت و تنها دو ماه است که واکسیناسیون با سرعت بالا انجام می‌گیرد.
واکسیناسیون در ایران دو ماه قبل و پس از ماه‌ها تعلل سرعت گرفت و علت آن سخنان رهبر جمهوری اسلامی بود که مقابله با کرونا را اصلی‌ترین مسئله کشور خواند. خامنه‌ای در دی ۱۳۹۹ واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی را ممنوع کرد. بهرام عین‌‌اللهی، وزیر بهداشت دولت سیزدهم، آن زمان از جمله پزشکانی بود که بیانیه‌ای را در همنوایی این موضع‌گیری امضا کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »