بنياد مسيحي ايرانيان
new

کرونا در ایران؛ لغو راهپیمایی ۲۲ بهمن و مراسم “ایام فاطمیه”

حسن روحانی از برگزاری مراسم ۲۲ بهمن تنها به صورت نمادین و استاندار تهران از ممنوعیت مراسم “ایام فاطمیه” خبر دادند. وزارت بهداشت احتمال می‌دهد که ایران در ماه‌های بهمن و اسفند درگیر موج چهارم پاندمی کرونا شود.
حسن روحانی در نشست روز شنبه ۲۷ دی ماه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد این ستاد تصمیم گرفته که مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال “عمدتا به‌صورت نمادین و به‌صورت خودرویی و موتوری” برگزار شود.
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، رئیس دولت دوازدهم می‌گوید ستاد ملی در این باره مصوبه‌ای دارد که به زودی ابلاغ می‌شود و باید به دقت اجرا شود.
تائید رسمی شیوع کرونا در ایران در آخرین روز بهمن ماه سال پیش و در حالی انجام شد که پیش از آن گزارش‌های فراوانی درباره ورود ویروس به این کشور و ابتلای عده‌ای در شهر قم منتشر شده بود.
منتقدان علت تعلل در اعلام شیوع کرونا را کشاندن مردم به خیابان‌ها در مراسم سال‌روز انقلاب ۵۷ و به پای صندوق‌ها رای در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند ماه عنوان می‌کنند.
تا کنون تقریبا تمام مناطق ایران با سه موج شدید شیوع کرونا و ابتلا به بیماری کووید۱۹ درگیر بوده‌اند. موج سوم که از اواخر شهریور و اوایل مهرماه آغاز شد طولانی‌تر و شدیدتر از دو موج قبلی بوده است.
از ابتدای دی ماه روند ابتلا، بستری و مرگ در ارتباط با بیماری کووید۱۹ با نوسان‌های اندکی رو به کاهش بوده است. با این همه مسئولان نسبت به “عادی‌انگاری” شرایط و پیامد کم‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هشدار می‌دهند.
روحانی می‌گوید در شرایط حاضر ویروس کرونا در ایران ریشه‌کن نشده و همچنان فعال است. او افزود نگرانی دیگر به خاطر شدت سرایت ویروس جهش یافته است که ممکن است این جهش در داخل کشور رخ داده باشد یا از طریق مسافران و از کشورهای دیگر وارد شده باشد.
تا کنون نمونه‌هایی از ویروس جهش یافته کرونا در برخی کشورها، از جمله بریتانیا و آفریقای جنوبی مشاهده شده که قدرت سرایت آن از نمونه‌های شناخته شده بسیار بیشتر است.
با توجه به روند نسبی رو به کاهش موارد ابتلا و مرگ در هفته‌های اخیر، زمزمه بازگشایی برخی کسب و کارها و مدارس نیز شنیده می‌شود، گرچه کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت نسبت به آن هشدار می‌دهند.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تعجیل در بازگشایی‌ها را خطرناک خوانده و می‌گوید بازگشایی بدون دلیل قطعی باعث افزایش گردش ویروس در جامعه و باعث افزایش موارد ابتلا می‌شود.
تجربه خطر شتاب در بازگشایی‌ها
به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود مردانی روز جمعه ۲۶ دی تاکید کرده که ما این موضوع را یک بار در اردیبهشت هم تجربه کردیم و دیدیم وقتی آمار پایین آمد به سرعت مراکز آموزشی، رستوران‌ها، مراکز خرید و… را باز کردند و آمار مرگ و میر تا مرز ۵۰۰ نفر در روز هم رسید.
وزیر بهداشت، سعید نمکی هم یک روز قبل ضمن مخالفت با نظر مثبت وزیر آموزش و پرورش در مورد بازگشایی مدارس ابراز نگرانی کرد که “دوباره با عادی‌انگاری به تله اردیبهشت و خردادماه بیفتیم”.
یکی دیگر از نگرانی‌ها فرارسیدن “ایام فاطمیه” و برگزاری مراسم مذهبی است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آن به سادگی ممکن نیست و پیش از این نیز تجربه شده است.
بسیاری از کارشناسان یکی از علت‌های اصلی اوج گرفتن موج سوم کرونا را مراسم عزاداری محرم در شهریور ماه و افزایش سفرها در تعطیلات به این مناسبت عنوان می‌کنند.
ممنوعیت برگزاری مراسم فاطمیه
استاندار تهران در حاشیه نشست روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران با اشاره به روند کاهش ابتلا و مرگ بر اثر بیماری کووید۱۹ تاکید کرد که شرایط فعلی در نتیجه تلاش مسئولان، کادر درمان و همکاری و همراهی موثر مردم حاصل شده و نباید با غفلت و عدم توجه “شاهد پیک دیگری باشیم”.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، انوشیروان محسنی بندپی گفت: «برگزاری هر گونه تجمع طبق مصوبه ستاد ملی کرونا و ستاد کرونا استان تهران ممنوع است و از اینرو هیچ گونه تجمعی در ایام فاطمیه در سطح استان مجاز نمی‌باشد، به علاوه کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط بر اساس مسئولیت محوله نسبت به اجرای کامل مصوبه مذکور اقدام و نظارت دارند.»
همزمان، وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به رحمانی فضلی، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با بیماری کرونا هشدار داد که اگر در عزاداری‌های روزهای آینده توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی به دقت رعایت نشود “یقیناً در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت”.
هشدار درباره موج چهارم کرونا در بهمن و اسفند
سعید نمکی از وزیر کشور خواست درباره خودداری از برگزاری مراسم عزاداری “دستور ویژه” صادر کند زیرا او و همکارانش “به شدت نگران خیز جدید بیماری و شروع موج چهارم با ارتفاعی به مراتب بیشتر از امواج قبلی” بوده و هستند.
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت هم ابراز نگرانی کرده که کاهش موارد ابتلا و مرگ در روزهای گذشته شهروندان را به سمت عادی‌انگاری شرایط سوق دهد. او هشدار داده و بر ضرورت تداوم مبارزه با کرونا و آمادگی لازم “برای وضعیت‌های غیرقابل پیش‌بینی و خیز احتمالی کروناویروس در بهمن و اسفندماه” تاکید کرده است.
یکی دیگر از نگرانی‌ها افزایش سفر به شهرهای شمالی در تعطیلات پیش رو عنوان می‌شود. پس از مدت‌ها که هیچ شهری در ایران در وضعیت قرمز کرونا قرار نداشت، از ۱۱ دی ماه چهار شهر مازندران به این وضعیت رسیده است.
درخواست جلوگیری از سفر به شمال
در حال حاضر تعداد شهرهای قرمز در مازندران دو و نیم برابر شده و به ۱۰ شهر رسیده است. قاسم جانبابایی، معاون درمان وزارت بهداشت می‌گوید در شرایط فعلی سفر به استان مازندران می‌تواند تهدیدی برای قرمز شدن وضعیت شهرها و استان‌های دیگر باشد.
وزیر بهداشت بر همین اساس در نامه به وزیر کشور با توجه به گزارش‌ها درباره افزایش سفر به شهرهای شمال از او خواسته ترتیبی اتخاذ کند که از ورود هرگونه مسافر غیر بومی به استان‌های شمالی جلوگیری شود. او میهمانی و مسافرت را مهم‌ترین عوامل افزایش ابتلا به کرونا در ایران عنوان کرد.
به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز ۲۷ دی شش هزار و ۱۰۰ مبتلای جدید به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و ۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.
سیماسادات لاری می‌گوید که در شبانه روز گذشته ۵۰۸ نفر از مبتلایان بستری شده‌اند و چهار هزار و ۳۹۳ نفر در وضعیت شدید بیماری قرار دارند. شمار قربانیان روزانه کووید۱۹ در ایران یک هفته پیش به ۷۱ نفر هم کاهش یافته بود اما دوباره اندکی افزایش یافته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »