بنياد مسيحي ايرانيان
new

کرونا در ایران؛ سفر به استان‌های قرمز و نارنجی ممنوع

حسن روحانی در تازه‌ترین جلسه ستاد مقابله با کرونا  ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی را گوشزد کرد و از مردم خواست در جنب‌و جوش‌های مربوط به خرید شب عید، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

روحانی گفت باید برنامه‌ریزی شود که سبک زندگی ناشی از محدودیت‌های کرونا تا یک سال دیگر ادامه یابد. او افزود: «ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم که شب عید خرید نروید اما از آنان می‌خواهیم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و در شلوغی و ازدحام وارد نشوند، حالا اگر جایی پنج درصد ارزان‌تر است نمی‌ارزد که به قیمت سلامتی به آنجا برویم. همچنین تا جایی که ممکن است از خرید اینترنتی باید استفاده کرد.»

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت همه استان‌ها به غیر از خوزستان را “نسبتا خوب” خواند. او موضوع را به ویروس جهش‌یافته و هم‌جواری با کشورهای دیگر مرتبط دانست و هم‌زمان گفت که شرایط چهارمحال و بختیاری هم نگران‌کننده است.

با وجود تاکید بر ممنوعیت سفر، روحانی  پیشنهاد کرد در مقاصد سفرهای نوروزی مانند مشهد، اصفهان، شیراز، شمال و جنوب ایران، یک بسیج گسترده برای رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌ها به راه بیفتد. او از مسئولان فضای مجازی و صداوسیما خواست برای اوقات فراغت مردم برنامه‌سازی کنند تا آنها بتوانند در تعطیلی‌های نوروزی “نفس راحتی” بکشند.

وزیر بهداشت ایران پیشتر نسبت به سفرهای نوروزی هشدار داده و افزایش مسافرت در این ایام را یکی از دغدغه‌های کادر درمان خوانده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در حاشیه شصتمین نشست ستاد، روند بیماری در ایران را “باثبات” توصیف کرد .علیرضا رئیسی گفت منحنی ابتلا، بستری و مرگ و میر کرونای انگلیسی در خوزستان صعودی است. با این همه او از سیر نزولی ابتلا به کرونای انگلیسی در شادگان نیز ابراز خشنودی کرد. وزارت بهداشت می‌گوید در حال حاضر ۱۱ شهر استان خوزستان در وضعیت قرمز و ۳۲ شهر در استان‌های دیگر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

هم‌زمان، رئیس پلیس راه خوزستان اعلام کرد که از ورود و خروج خودرو در شهرهای قرمز و نارنجی این استان جلوگیری می‌شود. چند روز قبل، معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرده بود که سفرهای نوروزی به شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به آنها ممنوع است.

علیرضا رئیسی نیز مانند روحانی از افزایش موارد کرونای جهش یافته در چهارمحال و بختیاری ابراز نگرانی کرد و خواهان مراقبت بیشتر از شیوع ویروس در استان‌های قزوین و البرز شد. او گفت استان‌های شمالی توانسته‌اند سرایت بیماری را مدیریت کنند اما سفرهای نوروزی می‌توانند ثبات این استان‌ها را مختل کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »