بنياد مسيحي ايرانيان
new

کرونا در آلمان؛ هشدار درباره گسترش سویه دلتا

نوع جهش‌یافته دلتای ویروس کرونا در آلمان روز‌به‌روز گسترش بیشتری می‌یابد. با وجود این که در حال حاضر شمار مبتلایان به این نوع در این کشور اندک است، اما کارشناسان همگان را به احتیاط فراخوانده‌اند.

نوع جهش‌یافته ویروس کرونا موسوم به دلتا که از هند به سایر نقاط منتشر شده، در هفته گذشته در آلمان افزایش مشهودی نشان داده است.

مؤسسه روبرت کخ با این حال اعلام کرده، چون نسبت نوع دلتا در کل موارد منتشرشده ویروس کرونا در آلمان در بیست‌ودومین هفته سال جاری میلادی (۳۱ مه تا شش ژوئن) ۲/ ۶ درصد بوده، هنوز هم نسبت تراکم این ویروس در این کشور نازل به حساب می‌‌آید.

در هفته گذشته نسبت شیوع این سویه نسبت به کل موارد کرونا در آلمان ۷/ ۳ درصد بوده است. مؤسسه روبرت کخ هفته‌‌ای یک بار گزارشی در باره انواع جهش‌یافته کرونا در این کشور را منتشر می‌کند.

در اولین هفته ماه ژوئن سویه آلفا که به نوع جهش‌یافته کرونا در بریتانیا اشاره دارد با سهم ۸۶درصدی از کل نمونه‌های شناسایی‌شده، بخش بزرگی از موارد کرونا در آلمان را در بر می‌گرفت. در حال حاضر ابتلا به این نوع رو به کاهش گذاشته است.

دو سویه نگران‌کننده بتا و گاما که به‌ترتیب از آفریقای جنوبی و برزیل سرچشمه‌ گرفته‌اند هنوز هم سهم چندانی نسبت به کل موارد ابتلا در آلمان ندارند.

با این همه از نگاه کارستن واتسل، ایمونولوژیست آلمانی، افزایش گسترش نوع دلتا در آلمان به تنهایی نمی‌تواند دلیلی برای شروع موج تهدیدکننده چهارم باشد.

او در توییتی نوشت: «اما ما باید مراقب باشیم که شاخص ابتلا به دلیل کاهش‌ سهل‌انگارانه محدودیت‌ها باز هم به خطر نیافتد.»

واتسل با توجه به داده‌های مختلف برآورد کرده که نسبت گسترش این سویه در آلمان بیش از ۱۰درصد باشد. با این حال این نسبت هنوز هم کم است، برای نمونه در مقایسه با بریتانیا.

چگونگی خیز سویه دلتا در بریتانیا

در بریتانیا با وجود پیشرفت خوب کمپین واکسیناسیون، سویه دلتا توانست به‌سرعت توانست گسترش یابد و وضعیت شیوع بیماری عفونی کووید ۱۹ را بدتر از پیش کند.

ـ در ماه آوریل در انگلستان اولین موارد این نوع جهش‌یافته کشف شد که گفته می‌شود منشاء اصلی آن مسافرانی بودند که از هند به بریتانیا آمدند. این موارد زمانی شناسایی شد که هنوز بریتانیا هند را در زمره کشورهای پرخطر فهرست قرمز برای سفر قرار نداده بود. مسافرانی که از کشورهای فهرست قرمز بازمی‌گشتند مجبور بودند ۱۰ روز را در یک هتل قرنطینه شوند.

ـ در آغاز ماه مه وقتی مقام‌های بهداشت عمومی انگلستان (PHE) نوع جهش‌یافته دلتا را “نگران‌کننده” رده‌بندی کردند این سویه هنوز یک‌چهارم موارد ابتلا را تشکیل می‌داد.

ـ در اواسط ماه مه سویه دلتا گسترش بیش‌تری یافته و از نوع آلفا (بریتانیایی) پیشی گرفت. دو هفته بعد نوع دلتا تقریبا همه موارد ابتلا را شامل می‌شد.

شاخص ابتلا در بریتانیا در حال حاضر به حدود ۷۰ رسیده در حالی که پیش از این، هفته‌ها بود که شاخص حدود ۲۰ بود. شاخص ابتلا به کرونا میانگین ابتلا به این ویروس در عرض یک هفته در هر ۱۰۰هزار نفر را نشان می‌دهد.

شیوع سویه دلتا باعث شد که شاخص ابتلا در بریتانیا با وجود دریافت دو دوز واکسن در بیش از ۵۷درصد بزرگسالان این کشور به‌سرعت بالا برود. همین مسئله باعث شد که دولت بریتانیا کاهش محدودیت‌ها در انگلستان و بخش‌هایی از اسکاتلند را هفته‌ها به تعویق بیاندازد.

باز هم کاهش شاخص ابتلا در آلمان

مؤسسه روبرت کخ پنج‌شنبه ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) از شناسایی هزار و ۳۳۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در آلمان در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. این آمار نسبت به پنج‌شنبه گذشته هزار و ۸۵۷ مورد کاهش نشان می‌دهد.

این مؤسسه همچنین از درگذشت ۱۰۵ نفر دیگر بر اثر بیماری کووید ۱۹ در شبانه‌روز گذشته خبر داده است.

شاخص ابتلا نیز باز هم کاهش یافته و به ۶/ ۱۱ رسیده است. روز گذشته این شاخص برابر با ۲/ ۱۳ بود.

از شروع گسترش کرونا در آلمان تا کنون بیش از سه میلیون و ۷۰۰هزار نفر به این ویروس آلوده شده‌اند. شمار جانباختگان کووید ۱۹ در آلمان نیز به ۹۰هزار و ۱۷۹ نفر رسیده است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »