بنياد مسيحي ايرانيان
new

کره جنوبی: پول‌های بلوکه‌شده ایران را بعد از مذاکره با آمریکا آزاد می‌کنیم

در حالی که ایران مدعی شده بر سر آزادسازی دارایی‌های خود در کره جنوبی، با سئول به توافق رسیده، وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد دارایی‌های بلوکه‌شده ایران پس از رایزنی با آمریکا آزاد خواهد شد.
به گزارش روز سه‌شنبه، پنجم اسفند خبرگزاری یونهاپ، در بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی آمده که دولت این کشور برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران با کشورهای مربوطه از جمله آمریکا در حال مذاکره است.
بر اساس این بیانیه، مذاکرات سئول و تهران در این زمینه نیز ادامه دارد و «طرف ایرانی با پیشنهاد‌های» کره جنوبی موافقت کرده است.
خبرگزاری فارس، این بیانیه و آزادسازی دارایی‌های ایران پس از مذاکره کره جنوبی با آمریکا را «بهانه» نامیده است.
فارس نوشته بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی در حالی صادر شده که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز گذشته اعلام کرده بود با یو جانگ هیان، سفیر کره جنوبی در ایران بر سر نحوه انتقال و استفاده بدون محدودیت از منابع مالی مسدود شده تهران به توافق رسیده است.
همزمان روزنامه همشهری نیز از قصد کره جنوبی برای آزادسازی یک‌میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی ایران از سوی سئول برای نشان دادن حسن نیت این کشور خبر داد.
بر اساس این گزارش، مقام‌های کره جنوبی با این اقدام می‌خواهند «ثابت کنند بر عهد خود برای آزادسازی دلارهای حبس‌شده ایران وفادار می‌مانند.»
منابع بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی که ۷ میلیارد دلار اعلام شده است، در طول ماه‌های گذشته به یک مشکل دیپلماتیک مهم در روابط دو کشور تبدیل شده است.
سپاه پاسداران ۱۵ دی‌ماه یک کشتی کره جنوبی را به دلیل آن چه «آلودگی نفتی و مخاطرات زیست‌محیطی» اعلام کرد در نزدیکی تنگه هرمز بازداشت کرد ولی رسانه‌های داخل ایران، توقیف این کشتی را مرتبط با بلوکه شدن منابع مالی ایران در کره جنوبی دانستند.
با استفاده از گزارش‌های یونهاپ، فارس و روزنامه همشهری؛ ب.ب/ر.ح
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »