بنياد مسيحي ايرانيان
new

کتاب مقدس و عهد

مفهوم اصطلاح «عهد» چیست؟

مفهوم اصطلاح «عهد» چیست؟ چرا دو بخش کتاب‌مقدس عهد «قدیم» و «جدید» خوانده می‌شوند؟ 

 

کلمۀ «عهد» در کتاب‌مقدس دو معنا دارد : اولی اشاره به «توافقی» دارد که خدا با انسان به‌عمل می‌آوَرَد ، و بر طبق آن ، خدا محافظت ، ملکیت و اموال خود را به انسان می‌دهد و انسان توافق می‌کند که از ارادۀ او اطاعت کند . ما این نوع «عهد» را در مورد ابراهیم مشاهده می‌کنیم . خدا به ابراهیم فرمود: «دیار غربت تو ، یعنی تمام سرزمین کنعان را به تو و پس از تو به نسل تو ، به ملکیت ابدی خواهم داد…» (پید ۱۷:­۸). «و اما تو! تو باید عهد مرا نگاه داری ، آری ، تو و فرزندانت ، پس از تو ، نسل اندر نسل» (پید ۱۷:­۹).

 

🔸دومین مفهومِ «عهد» عبارت است از رساندن شریعت از سوی خدا به انسان و عمل کردن انسان به آن . این امر نخستین بار بر روی کوه سینا اتفاق افتاد ، زمانی که خدا شریعت خود را به موسی داد و «آنگاه موسی همۀ سخنان خداوند را نوشت… آنگاه کتاب عهد را برگرفت و آن را در حالی که قوم گوش فرا می‌دادند ، برای ایشان قرائت کرد . آنها در پاسخ گفتند : ”هرآنچه خداوند گفته است به جا خواهیم آورد و مطیع خواهیم بود.“» (خرو‌ ۲۴:­۴،­۷). آن دو لوح که موسی دریافت کرد و خلاصۀ شریعت روی آن نوشته شده بود ، «لوح‌های عهد» نام دارند : «خداوند دو لوح سنگی ، یعنی لوح‌های عهد را به من داد» (تث ۹:­۱۱).

 

🔸این همان عهد قدیمی بود که خدا به انسان داد . در نتیجه ، کتابی که تمام متون نوشته شده از سوی موسی ، انبیاء و نویسندگان مقدسی که قبل از مسیح می‌زیستند را در خود جای می‌دهد ، «عهدقدیم» نامیده شده و کتاب دیگر از آنجا که مسیح به رسولان و کلیسا داد ، «عهدجدید» نامیده می‌شود .

 

🔸عیسی نخستین کسی بود که از اصطلاح «عهدجدید» استفاده کرد . او شب قبل از دستگیری و محکومیت به مرگ روی صلیب ، و در طول شام آخری که با شاگردانش داشت ، تمام آنچه را که برای ایشان لازم و ضروری بود با جزئیات خلاصه نمود، چیزهایی که شاگردان بدان نیاز داشتند تا بتوانند کاری را که عیسی بدیشان محول کرده بود ، ادامه دهند (م.ک. یوحنا ۱۳-۱۷). در حین شام ، عیسی «جام را برگرفت و پس از شکرگزاری آن را به شاگردان داد و گفت : ”همۀ شما از این بنوشید . این است خون من برای   عهد [جدید] که به‌خاطر بسیاری به جهت آمرزش گناهان ریخته می‌شود“» (مت ۲۶:­۲۷-۲۸ و لوقا ۲۲:­۲۰). از این طریق ، خداوندگار با خون مقدس خود که چند ساعت بعد بر روی صلیب ریخته شد ، عهد جدید با کلیسا را تأیید نمود . بعلاوه ، کتاب مقدسی که حاوی چهار انجیل و تمام متون مقدسی می‌باشد که رسولان تحت الهام روح القدس نوشتند ، ” عهدجدید ” نام گرفته است .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »