بنياد مسيحي ايرانيان
new

کاهش ۵۱ درصدی حجم آب‌ سدهای سیستان و بلوچستان؛ نماینده زاهدان خواستار مذاکره با طالبان برای حل مشکل آب شد

محمد دلمرادی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفته است حجم فعلی آب سدهای این استان نسبت به سال آبی قبل «۵۱ درصد کاهش یافته» و «حجم آب موجود در مخازن سدهای سیستان و بلوچستان ۳۴ درصد حجم کل مخازن است‌».
به گزارش خبرگزاری ایرنا، بیشترین کاهش ذخیره آب موجود در سد‌های سرباز و زیردان رخ داده است و میزان کسری مخزن منابع زیرزمینی آب به ۴۳۰ میلیون متر مکعب است.
در همین حال، حسین فدامالکی، نماینده زاهدان در مجلس، با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مسئله سیستان و بلوچستان آب است، از دولت خواسته است که وزیر نیرو به افغانستان سفر کند و در مذاکره با طالبان، آنها را وادار کند تا «بر اساس حق‌ آبه» مشکل تامین آب را حل کنند.
ایران و افغانستان سالهاست که به ‌دلیل خشکسالی کم‌ سابقه در منطقه در مورد حقابه رودخانه هیرمند و دریاچه هامون با هم اختلاف دارند.
قرارداد حقابه هیرمند در سال ۱۳۵۱ بین تهران و کابل امضا شد، اما در اواخر دهه ۷۰ همزمان با کاهش باران‌ های موسمی، سطح آب در دریاچه هامون که منبع اصلی تامین آب آن رودخانه هیرمند است به حداقل رسید.
در سالهای گذشته ده‌ها روستا در استان سیستان ‌و بلوچستان خالی از سکنه شده است و به گفته یکی از نمایندگان مجلس ایران، تنها ۱۹ درصد از ساکنان این استان به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »