بنياد مسيحي ايرانيان
new

کاهش سن بیولوژیکی، تنها در ۸ هفته با تغییر سبک زندگی

تازه‌های پزشکی این هفته: کاهش سن بیولوژیکی تنها در ۸ هفته با تغییر سبک زندگی. کدام قسمت‌های بدن از آفتاب‌سوختگی مصون نمی‌مانند؟ وسواس، خطر سکته مغزی را سه برابر می‌کند. چربی قلب، حتی در لاغرها باعث مرگ زودرس می‌شود!

بر اساس مطالعه بالینی محققان موسسه تحقیقاتی در پورتلند تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی می‌تواند منجر به تغییر فوری و سریع در سن بیولوژیکی شود.

به گزارش ساینس‌تایمز؛ در مطالعه دانشمندان، سن بیولوژیکی ۴۳ بزرگسال مرد سالم ۵۰ تا ۷۲ ساله با استفاده از الگوهای متیلاسیون DNA اندازه‌گیری شد. الگوهای متیلاسیون DNA، روند پیری و بیماری‌های وابسته به سن را پیش‌بینی می‌کنند.

شرکت‌کنندگان تحت یک رژیم غذایی عمدتاً گیاهی همراه با بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی قرار گرفتنند. ضمن این که میزان مصرف پروتئین‌های حیوانی و کربوهیدارت در آنها بسیار کم بود. آنان علاوه‌بر این حداقل ۷ ساعت خواب شبانه داشتند و ۳۰ دقیقه یا بیشتر به مدت ۵ روز در هفته ورزش کردند، ضمن این که برخی مکمل‌های غذایی حاوی املاح و مواد معدنی را دریافت کرده بودند.

نتایج مطالعه که در نشریه Aging منتشر شد، نشان داد که سن بیولوژیکی این گروه طی ۸ هفته در مقایسه با گروه کنترل به طور متوسط ۳.۲۳ سال کمتر شد.

تعیین سن تقویمی آسان است، در حالی که سن بیولوژیکی شما به تعدادی متغیر بستگی دارد که می‌توانند به طور مداوم تغییر کنند.

پیری بیولوژیکی هنگامی رخ می‌دهد که شما به تدریج و با عدم رعایت شیوه سالم زندگی به سلول‌ها و بافت‌های مختلف بدن آسیب می‌رسانید. به عنوان مثال اگر شما یک مرد ۲۸ ساله هستید که ورزش نمی‌کنید، فقط غذاهای پرچرب می‌خورید و طی ۱۰ سال گذشته در هفته پنج بسته سیگاردود کرده‌اید، به احتمال زیاد سن بیولوژیکی بیش از ۲۸ سال دارید.

در واقع عدد واقعی سن بیولوژیکی با عوامل مختلفی از جمله سن شناسنامه‌ای، ژنتیک، شیوه زندگی، تغذیه، بیماری‌ها و سایر شرایط پزشکی در ارتباط است.

برای بهبود سن بیولوژیکی حتی در سنین ۷۰ سال به بالا می‌توانید گام‌های زیادی بردارید. از جمله ورزش منظم روزانه، شامل تمرین‌های تعادلی که خطر سقوط را کاهش می‌دهد، ورزش‌های قدرتی که به ایجاد توده عضلانی کمک می‌کنند، تمرین‌های استقامتی که به افزایش تنفس و ضربان قلب کمک می‌کند و حرکات کششی بدن، حفظ وزن درمحدوده سالم از طریق مصرف میوه‌ها، سبزیجات، لوبیا، لبنیات کم‌چرب و نان‌های سرشار از فیبر (غلات کامل) و حذف تدریجی نان سفید، نوشابه و فست‌فود.

کدام قسمت‌های بدن از آفتاب‌سوختگی مصون نمی‌مانند؟

دفعه بعد که در هوای گرم بهار و تابستان به بیرون از خانه قدم گذاشتید، اطمینان حاصل کنید که چشم‌ها، لب‌ها و ران‌ها را در برابر آفتاب مصون نگه می‌دارید.

به گزارش پاپیولر ساینس این قسمت‌های بدن اغلب دچار صدمات جدی ناشی از اشعه ماوراء‌بنفش خورشید و آفتاب‌سوختگی می‌شوند، چون کمتر کسی به فکر ایمن نگه داشتن آنها در برابر نور آفتاب است.

نام بالینی آفتاب سوختگی چشم، فوتوکراتیت است. طبق اعلام آکادمی چشم پزشکی آمریکا، این عارضه می‌تواند روی قرنیه و ملتحمه (بافت شفافی که قسمت سفید چشم و داخل پلک‌ها را می‌پوشاند) تأثیر بگذارد.

اگرچه ارتباط آشکاری بین قرارگرفتن در معرض آفتاب و سرطان پوست وجود دارد، اما مشخص نیست که آیا آفتاب‌سوختگی چشم می‌تواند باعث سرطان چشم شود یا نه.

جولی روزنتال، چشم‌پزشک و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان می‌گوید: «با این وجود خورشید می‌تواند چشمان شما را خشک کند، ضمن این که فوتوکراتیت ممکن است باعث آب‌مروارید یا تخریب بینایی شود.»

او می‌افزاید: «پیشگیری ساده است: از عینک آفتابی با ۱۰۰ درصد اثر حفاظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده و آن را به یک تمرین مادام‌العمر تبدیل کنید.»

اگر فکر می‌کنید موی سر، شما را در برابر آفتاب محافظت می‌کند، کاملا در اشتباهید.

شان کریستنسن، متخصص پوست و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ییل می‌گوید: «مهم نیست که موها چقدر پرپشت باشد، چون پوست سر می‌تواند قربانی آفتاب‌سوختگی جدی شود. اگر نمی‌خواهید به پوست سر کرم ضدآفتاب بزنید، کلاه بگذارید. حتی بهتر است از یک کلاه لبه پهن استفاده کنید که از صورت، گوش و گردن شما نیز محافظت کند.»

افراد از کرم‌های ضد‌آفتاب معمولاً روی گونه‌ها، بینی و پیشانی استفاده می‌کنند. اما کریستنسن می‌گوید: لب‌های شما، به ویژه لب پایین، اغلب فراموش می‌شوند. این قسمت از لب معروف به لب ورمیلیون، بسیار نازک و کاملاً شبیه بافت داخل دهان شما است، ضمن اینکه سرطان پوست روی لب می‌تواند با شدت بیشتری در سراسر بدن پخش شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »