بنياد مسيحي ايرانيان
new

چین با تجارت ۱۸.۶ میلیارد دلاری مهمترین شریک ایران شد

علیرضا مقدسی، سرپرست سازمان گمرگ ایران با اظهار اینکه تجارت خارجی ایران «در ۹ ماه امسال از ۷۲ میلیارد دلار گذشت»، سهم چین در صادرات و واردات محصولات غیرنفتی ایران را در مجموع ۱۸.۶ میلیارد دلار اعلام کرده و از این کشور به عنوان مهمترین شریک تجاری ایران نام برده است.
به گزارش صداوسیمای حکومت ایران، در طول ۹ ماهه اخیر کشورهای امارات با ۱۴.۹ میلیارد دلار و ترکیه با ۷ میلیارد دلار دیگر شرکای مهم تجاری ایران بوده‌اند و سهم صادرات ایران به عراق نیز ۶.۸ میلیارد دلار اعلام شده است.
سرپرست سازمان گمرک ایران درباره جزییات تجارت خارجی ایران به ویژه دریافت پول کالاهای صادراتی توضیح دقیقی نداده است. به عنوان نمونه در مورد صادرات عراق مسئولان ایران بارها از طلب ۵ تا ۷ میلیارد دلاری از این کشور خبر داده‌اند و می‌ گویند دریافت پول ناشی از صادرات برق و گاز به این کشور به دلیل تحریم‌ها با مشکل جدی مواجه شده است.
علیرضا مقدسی همچنین پیش‌بینی کرده است که با توجه به روند موجود و افزایش ۴۰ درصدی صادرات و ۳۷ درصدی واردات ایران، میزان تجارت خارجی ایران در پایان سالجاری به ۹۸ میلیارد دلار برسد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »