بنياد مسيحي ايرانيان
new

چگونه اسرائیل با کارزار واکسیناسیون از چنگ کرونا رها می‌شود

تصویرها و فیلم‌هایی که در واپسین روزهای ماه مارس از زندگی در شهرهای اسرائیل دیده می‌شود برای اغلب شهروندان اروپایی رشک‌برانگیز است؛ مردم در کافه‌ها و رستوران‌ها می‌نشینند، می‌رقصند، و دوستان و بستگان را ملاقات می‌کنند.

اسرائیل از ابتدای اسفندماه و زمانی که حدود نیمی از جمعیت آن دست‌کم یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بودند محدودیت برخی فعالیت‌های جمعی را کاهش داد و حضور در ورزشگاه‌ها، عبادت‌گاه‌ها و مراسم فرهنگی و هنری را برای بخشی از ظرفیت آنها آزاد کرد.

اکنون و در پایان هفته نخست فروردین بیش از نیمی از شهروندان ساکن اسرائیل هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. میزان افراد واکسینه‌‌شده در میان بزرگسالان بیش از ۸۰ درصد است.

همزمان با ادامه کارزار گسترده واکسیناسیون، از ابتدای سال جدید میلادی و به مرور موارد جدید ابتلا به کرونا در اسرائیل به حدی کاهش یافت که اکنون بسیاری از مراکز عمومی، نظیر هتل‌ها، رستوران‌ها، موزه‌ها و تئاترها دوباره بازگشایی شده‌اند.

به نوشته “اشپیگل آنلاین” اکنون در اسرائیل می‌شود در فضاهای بسته نیز تا ۲۰ نفر دور هم جمع شوند و این تعداد برای فضاهای باز تا ۵۰ نفر است.

تصویر امروز اسرائیل دقیقا نقطه مقابل وضعیت در سال گذشته را نشان می‌دهد؛ زمانی که محدودیت شدیدی بر تمام فعالیت‌های اجتماعی و کسب و کارها تحمیل شده بود و دستورالعمل‌های بهداشتی سختی اعمال می‌شد.

اسرائیل از ابتدای پاندمی کرونا تا آغاز سال ۲۰۲۱ سه بار شاهد اعمال محدویت‌های سختگیرانه سراسری بود؛ بار آخر چند ماه پیش و با شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا همراه بود که قدرت سرایت به مراتب بیشتری دارد.

آشکار شدن تاثیر واکسیناسیون

از میانه ماه ژانویه تاثیر واکسیاسیون در اسرائیل با کاهش موارد جدید ابتلا آشکارتر شد. روند نزولی موارد جدید ابتلا هفته به هفته مشهودتر شده است.

از آخر ماه فوریه تمام کسانی که واکسینه شده‌اند و مبتلایان بهبودیافته با دریافت یک “پاسپورت سبز” تقریبا دوباره به زندگی عادی بازگشته‌اند.

در اسرائیل مراکز خرید، موزه‌ها و کتاب‌خانه‌ها برای افراد واکسینه‌نشده نیز بازگشایی شده‌اند و با این حال موارد جدید ابتلا به کرونا همچنان رو به کاهش است.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل هفته گذشته جواب آزمایش ۲ درصد از کسانی که تست کرونا داده بودند مثبت بوده و این میزان اکنون به یک و سه دهم درصد کاهش یافته است. سه هفته پیش این نسبت سه درصد بود.

نسبت بالای موارد مثبت در میان کسانی که تست کرونا از آنها گرفته می‌شود نشان دهنده بالاتر بودن میزان احتمالی موارد ابتلای شناخته‌نشده ارزیابی می‌شود. در ماه ژانویه حدود ده درصد جواب آزمایش‌ها در اسرائیل مثبت بود.

در آلمان این نسبت در اواخر ماه فوریه در قیاس با هفته‌های گذشته دوباره افزایش یافت و به نزدیک هشت درصد رسید.

اسرائیل، صحنه سنجش کارآمدی واکسن کرونا

واکسیناسیون در اسرائیل با واکسن فایزر- بیون‌تک انجام می‌شود و پیشرفت‌های چشمگیر در این زمینه این کشور را به مدلی برای ارزیابی کارآمدی این محصول دو شرکت آمریکایی و آلمانی در شرایط واقعی تبدیل کرده است.

ارزیابی اولیه داده‌های واکسیناسیون در اسرائیل نشان می‌دهد که واکسن فایزر- بیون‌تک احتمالا جلوی سرایت ویروس کرونا به دیگران را نیز می‌گیرد. این می‌تواند برای بازگشت به زندگی عادی و همزیستی با بیماری کووید۱۹ اهمیت زیادی داشته باشد.

در مقایسه با اسرائیل، برنامه واکسیناسیون در کشور پیشرفته‌ای مانند آلمان با کاستی‌های زیادی روبرو است. در آلمان تا کنون فقط چهار و نیم درصد شهروندان به طور کامل واکسینه شده‌اند.

با این همه تاثیر واکسیناسیون در آلمان نیز که با اولویت افراد بالای ۸۰ سال آغاز شد قابل تشخیص است. میزان ابتلا در میان سالمندان در ماه دسامبر مانند دیگر گروه‌های سنی و بسیار بالا بود و اکنون به کمتر از میانگین تمام گروه‌های سنی کاهش یافته است.

خطر گونه‌های جهش‌یافته ویروس؟

رسانه آلمانی “اشپیگل آنلاین” معتقد است با وجود پیشرفت‌های عظیم در برنامه واکسیناسیون، امنیتی که بسیاری از شهروندان اسرائیلی اکنون احساس می‌کنند می‌تواند فریبنده باشد زیرا در آنجا نیز خطر گسترش گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا منتفی نیست و می‌تواند موفقیت‌ها را تا حدی به چالش بکشد.

این رسانه خاطر نشان می‌کند که به همین دلیل به گونه  آشکاری منطقی‌تر است که واکسن‌های موجود عادلانه‌تر در جهان توزیع شوند.

بنابر این گزارش، آمادگی شهروندان اسرائیلی برای واکسینه شدن اندکی رو به کاهش گذاشته است و نهادهای بهداشتی برای ترغیب مردم به تزریق واکسن به آنها پیتزا و آبجو هم هدیه می‌کنند.

یکی دیگر از نگرانی‌ها در مورد اسرائیل که شامل بسیاری دیگر از کشورها نیز می‌شود جمعیت زیاد افراد زیر ۱۶ ساله است که هنوز برای آنها واکسنی تولید نشده است.

شرکت آلمانی بیون‌تک اعلام کرده که از مدتی پیش تولید واکسن برای کودکان و نوجوانان را در دستور کار دارد و مرحله کارآزمایی بالینی آن را نیز آغاز کرده است.

در همین حال نشریه آلمانی “دی ولت” در گزارشی یکی از علت‌های پیشرفت برنامه واکسیناسیون در اسرائیل را موفقیت مسئولان در جلب اعتماد گروه‌های تندرو مذهبی عنوان می‌کند.

رسیدن به مصونیت جمعی در ارتش اسرائیل

شاید جلوه‌ای از این موفقیت در واکسیناسیون نظامیان اسرائیلی آشکار باشد که حدود دو هفته پیش خبر رسیدن آنها به مصونیت جمعی منتشر شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »