بنياد مسيحي ايرانيان
new

چهارصد روز بازجویی و شکنجه دو دانشجوی نخبه در زندان خامنه‌

بازداشت و بلاتکلیفی امیرحسین مرادی و علی یونسی در بند ۲۰۹ زندان اوین و بازجویی و شکنجه این دو دانشجوی نخبه توسط اطلاعات سپاه ادامه داد.
به گزارش آواتودی؛ علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف، با گذشت بیش از ۴۰۰ روز همچنان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شوند.
مصطفی نیلی وکیل این دو دانشجوی بازداشتی، روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه از ملاقات ۲۰ دقیقه ای با موکلش علی یونسی بعد از ۱۳ ماه پیگیری های مستمر خبر داد.
آقای نیلی تداوم نگهداری موکلانش در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین و جدا از سایر متهمین را «فاقد وجاهت قانونی» خواند و افزود: موکلین ما همچنان در بند امنیتی ۲۰۹ و جدا از سایر متهمین نگهداری می‌شوند.
این در حالی است که مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا که امکان دخالت ضابط دادگستری در تکمیل تحقیقات وجود دارد در مهرماه سال گذشته پس از اخذ آخرین دفاع از موکلین و صدور کیفرخواست از دادسرا پایان یافته است.
بازداشت و نگهداری این دو دانشجو در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین در حالی ادامه دارد که پیشتر قرار بود جلسه رسیدگی به اتهام های آنها در روز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شود که به دلایلی نامعلوم از اعزام موکلین به دادگاه ممانعت شده و جلسه رسیدگی تشکیل نشده بود.
قوه قضائیه اتهام علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف را «افساد فی الارض» عنوان کرده است.
پرونده علی یونسی و امیرحسین مرادی، روز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، در حالی که قرار قضایی پرونده آنها همچنان بر بازداشت است، جهت انجام مراحل محاکمه به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم ارجاع داده شده بود.
علی یونسی و امیر حسین مرادی دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف، روز جمعه ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹، توسط مأموران لباس شخصی، بدون ارائه حکم قضایی و با ضرب و شتم بازداشت شده‌ بودند.
۱۲ مأمور امنیتی لباس شخصی، شامگاه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹، علی یونسی را که به دانشگاه رفته بود، دست‌بسته به خانه‌اش در تهران بردند. پیشانی او شکاف برداشته بود و خون روی تمام صورت او را گرفته بود و در سایر نقاط بدن هم جراحت‌های خونین داشت؛ در نتیجه این نگرانی وجود دارد که این زندانی مورد شکنجه قرار گرفته باشد.
مأموران امنیتی منزل مسکونی علی یونسی را مورد تفتیش قرار داده و پدر و مادر او را برای بازجویی به مکان نامعلومی منتقل کرده بودند.آنها پس از چند ساعت آزاد شدند. مأموران امنیتی خود را معرفی نکرده و حکم دستگیری یا حکم تفتیش ارائه نداده بودند.
علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ است.
همچنین، علی یونسی دارای مدال طلا در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک که در چین برگزار شد می باشد.
پیشتر دیده بان حقوق بشر، از مقامات ایران خواسته بود دو دانشجوی دانشگاه شریف تهران، علی یونسی و امیرحسین مرادی را فوراً آزاد کنند، مگر اینکه بتوانند آنها را متهم به جرمی مشخص یا با شفاف‌سازی اتهام آنها، تمام حقوق دادرسی عادلانه‌‌شان را تضمین کنند.
همچنین سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بی‌قید و شرط علی یونسی، دانشجوی زندانی شد.
عفو بین‌الملل گفته بود: آقای یونسی که به همراه یک دانشجوی دیگر در یک روز بازداشت شده‌ است، به صورت علنی به داشتن ارتباط با گروه‌های «ضدانقلاب» و در اختیار داشتن «مواد منفجره» در منازل‌شان متهم شده‌اند که این اقدام ناقض حق این دو زندانی برای بی‌گناه شمرده شدن تا پیش از اثبات جرم‌شان بوده و موجب نگرانی‌های جدی در مورد تأمین سلامت‌شان می‌شود. این دو زندانی در معرض خطر شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها قرار دارند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »