بنياد مسيحي ايرانيان
new

چرا واکسن می زنیم؟ آیا خطرناک است؟ چقدر موثر است؟

هر آنچه در مورد واکسن ویروس کرونا در پرسش و پاسخ از « سازمان بهداشت و درمان » باید بدانیم.

۲۶ پرسش و پاسخ از «سازمان بهداشت و سلامت یونان» درمورد واکسیناسیون ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 که از روز یکشنبه ۲۶ دسامبر در کشور یونان آغاز شد.

۱. چرا واکسن کرونا ویروس SARS-CoV-2 تزریق می شود؟
واکسن ها برای درمان بیماری هایی ساخته می شوند که فقط با سایر اقدامات بهداشت عمومی قابل کنترل نیستند. هدف آنها کاهش و از بین بردن بیماریهایی با قابلیت انتقال پذیری بالا ، با تأثیرات جدی بر سلامت انسان ، مرگ و میر بالا ، هزینه ی سنگین بر روی سیستم های بهداشتی ، و همچنین تأثیرات اقتصادی نامطلوب بر جامعه دارد، می باشد.
Coronavirus SARS-CoV-2 ویروس جدیدی است که در عرض یک سال از ظهور خود ، زندگی همه مردم در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است. این قابلیت انتقال پذیری بالایی دارد به طوری که کنترل آن فقط با استفاده از موارد دیگر که برای همه ما بیشتر شناخته شده است غیرممکن است ، اقدامات بهداشت عمومی ، در بسیاری از موارد به طور جدی سلامت بیماران را به خطر می اندازد ، می تواند منجر به از دست دادن جان بسیاری از انسانها شود در حالی که هنوز سالم هستند ، تأثیر می گذارد و ‌همچنین به طور روزمره روی زندگی افراد جامعه ، سیستم های درمان و بهداشت و تأثیرات اقتصادی جبران ناپذیر در سراسر جهان به وجود آورده است.

۲. واکسن کرونا ویروس SARS-CoV-2 چقدر موثر است؟
در حال حاضر بسیاری از واکسن های ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 در آزمایشات بالینی قرار دارند. اینکه چقدر یک واکسن موثر است همیشه به واکسن خاص ، نحوه تزریق صحیح واکسن و عواملی که بر پاسخ ایمنی هر فرد تأثیر می گذارد بستگی دارد. به نظر می رسد اولین واکسن هایی که تأیید شده اند تا ۹۵٪ کاملاً موثر هستند. سازمان سلامت جهانی سازوکارهای کنترل تأیید واکسن ها ، اثر و ایمنی واکسن ها را در اولویت قرار می دهند.

۳. آیا می توانم واکسن بزنم و هنوز هم COVID-19 دریافت کنم؟
هیچ واکسنی ۱۰۰٪ موثر نیست. “بنابراین در بعضی موارد می توان ویروس کرونا را دریافت کرد حتی اگر واکسن تزریق شده باشد. بنابراین ، شهروندان باید اقدامات احتیاطی توصیه شده را برای جلوگیری از عفونت ادامه دهند ، یعنی افراد واکسینه شده باید به استفاده از ماسک ، فاصله اجتماعی ، بهداشت منظم و دقیق دست و پاکیزگی منطقه محل زندگی و محیط کار خود ادامه دهند.
به نظر می رسد واکسن های ضد COVID-19 احتمال ابتلای کسی به این بیماری را کاهش می دهد. هر واکسن در بیش از ۲۰ هزار نفر در کشورهای مختلف آزمایش شده و دارای مشخصات ایمنی قابل قبولی است. چند هفته طول می کشد تا کسی بعد از تزریق واکسن ایمن شود و از او محافظت شود. برخی از افراد حتی اگر واکسینه شده نیز ممکن است COVID-19 دریافت کنند اما شدت بیماری ممکن است کمتر باشد.

۴– اگر واکسن ۱۰۰٪ در برابر بیماری ویروس کرونا ویروس جدید من را محافظت نمی کند ، چرا باید این کار را انجام دهم؟
واکسن های جدید ، همانطور که توسط آزمایشات بالینی نشان داده شده است ، خطر ابتلا به علائم و احتمالاً خطر بیماری ویروسی جدی را کاهش می دهند. این بسیار مهم است ، زیرا خطر بیماری ، خطر از دست دادن زندگی انسان و احتمالاً خطر عوارض طولانی مدت ناشی از ویروس را در برخی بیماران مانند عوارض سیستم قلبی عروقی و تنفسی کاهش می دهد.
تجربه مشابه چنین اثربخشی با واکسنهای دیگری که سالهاست در پزشکی استفاده می شود وجود دارد. به عنوان مثال ، واکسن آنفولانزای H1N1 هر ساله در کنترل بیماری موثر نیست. عوامل مختلفی از جمله توانایی ویروس در جهش ویروسی می تواند بر واکسن غالب شود ، منطقه جغرافیایی ، می تواند بر تأثیر واکسن در کنترل بیماری تأثیر بگذارد. اما به نظر می رسد حتی واکسن های کمتر کارآمد در گذشته خطر کلی بیماری جدی را در جمعیت عمومی کاهش داده اند.

۵- آیا می توانم واکسن بزنم و بیمار نشوم اما بدون علایم ناقل ویروس باشم؟
ما هنوز نمی دانیم کسانی که با واکسن های جدید واکسینه شده اند ممکن است به ویروس آلوده شده و بدون علایم باشند ، بنابراین با این شرایط هنوز می توانند ویروس را منتقل کنند. به همین دلیل است که حتی برای کسانی که واکسینه می شوند نیز مهم است که سایر اقدامات بهداشت عمومی را علیه ویروس جدید استفاده کنند ، یعنی استفاده از ماسک ، رعایت فاصله اجتماعی ، بهداشت منظم و دقیق دست ها و نظافت محل زندگی یا کار . در حال حاضر ، آزمایشات بالینی نشان می دهد که واکسن های جدید بیش از آنکه خطر انتقال ویروس را کاهش دهند ، در برابر بیماری COVID-19 محافظت می کنند. باید دید آیا واکسن های جدیدی که انتظار می رود آزمایشات بالینی لازم را انجام دهند ، در کاهش انتقال ویروس موثر هستند یا خیر.

۶. آیا به دلیل واکسن می توان ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 را دریافت کرد؟
هیچ یک از واکسنهایی که برای ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 مورد مطالعه و تأیید قرار نگرفته است ، حاوی کل ویروس نیست. اکثر واکسن های مورد استفاده در پزشکی اکنون فقط حاوی قسمت هایی از ویروس هستند که قادر به تولید پادتن محافظ در برابر ویروس برای فرد تجویز شده هستند. بنابراین فرد واکسینه شده به هیچ وجه به دلیل واکسن در معرض خطر بیماری ویروس کرونا نیست.
با این حال ، این احتمال وجود دارد که فرد قبلاً به COVID-19 مبتلا شده باشد و در صورت آشکار شدن علائم پس از واکسیناسیون ، این مسئله را درک نکرده باشد. اگرچه ممکن است در طی یک یا دو روز پس از واکسیناسیون تب خفیف ایجاد شود ، اما علائم دیگر COVID-19 (مانند سرفه مداوم ، تب شدید یا تب طولانی تر ، بی حسی ، عدم حس بوسایی و چشایی) باید باقی بماند .

۷. من در معرض ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 قرار گرفتم یا به COVID-19 مبتلا شده ام. آیا لازم است واکسن بزنم؟
هنوز به اندازه کافی مشخص نیست که مصونیت طبیعی در افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته اند و بدون علامت یا بیماری بوده اند ، چه مدت طول می کشد. با این حال ، هنوز مشخص نیست که آیا افراد در معرض ویروس باید در برابر ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 واکسینه شوند.

۸. من شنیده ام که واکسن با تکنیک های جدید در مقایسه با سایر واکسن ها تهیه شده است، این چقدر خطرناک است؟
اگرچه در گذشته و قبل ازویروس کرونا ، ویروس های دیگری نیز وجود داشته است (در سال ۲۰۰۳ – سندرم تنفسی حاد (SARS) و در سال ۲۰۱۲ – سندرم تنفسی MERS-CoV) اما در نهایت هیچ واکسنی برای این ویروس ها تولید نشده است. این امر تهیه واکسن ویروس کرونا را دشوارتر می کند ، زیرا سابقه قبلی وجود ندارد. در همان زمان ، تهیه و تأیید واکسن جدید مراحل و مکانیسم های کنترل زیادی را شامل می شود تا واکسن موثر و ایمنی استفاده شود. تکنیک های ساخت واکسن های مختلف ممکن است متفاوت باشد و با پیشرفت دانش بر اساس آخرین داده های علمی تکامل یابد. در طول تاریخ تولید واکسن ، تکنیک های جدید همیشه با هدف اثر بخشی و ایمنی آنها استفاده شده است. در هر تکنیک جدید اعمال شده ، مراحل کنترل کیفیت و تأیید همچنان باقی می ماند زیرا در تهیه واکسن جدید مهمترین مسئله آن محافظت از بهداشت عمومی است.

۹. به دلیل شیوع ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 ، نیاز فوری به این واکسن بسیار سریعتر از سایر واکسن ها وجود داشت. آیا این بدان معنی است که ممکن است به اندازه واکسن های دیگر ایمن نباشد؟
در واقع ، همه گیری جدید ویروس کرونا ویروس جدید SARS-CoV-2 و تأثیر قابل توجه آن در زندگی انسان ، فشار زیادی را بر تولید واکسن علیه ویروس جدید در اسرع وقت وارد کرده است. به همین دلیل ، روند تولید و تأیید آن تا حد ممکن تسریع شد و شرکتهای درگیر در تولید آن از کشورهای مختلف تأمین مالی شدند. با این حال ، هرگز مراحل ارزیابی اثربخشی و ایمنی واکسن و مکانیسم های کنترل کنار گذاشته نمی شوند زیرا تولید واکسن ها همیشه با این دو پارامتر اجتناب ناپذیر مطابقت دارد: اثربخشی و ایمنی آنها.

۱۰. آیا واکسن های ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 بی خطر هستند؟ آیا عوارض جانبی دارند؟ آنها چه کسانی هستند
داده های فعلی آزمایش های بالینی نشان می دهد که واکسن های جدید ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 که در آخرین مرحله تأیید هستند یا تأیید شده اند ، از مشخصات ایمنی قابل قبولی برخوردار هستند. بیشتر عوارض جانبی واکسن ها در هفته های اول تا چند ماه پس از تجویز و مکانیسم های کنترل اتفاق می افتد که این دوره قبل از آزمایش و تأیید بیشتر واکسن ، در آزمایشات بالینی سپری شود.
مانند همه واکسن های شناخته شده ، واکسن های جدید علیه SARS-CoV-2 می توانند عوارض جانبی داشته باشند. بیشتر آنها معتدل و کوتاه مدت هستند و به هیچ وجه ظاهر نمی شوند. چنین عوارض جانبی احساس درد و حساسیت در دست واکسن است که حدود ۱-۲ روز پس از واکسن بدتر می شود ، احساس خستگی ، سردرد ، درد عمومی یا علائم خفیف مانند آنفولانزا. گرچه تب به مدت دو تا سه روز غیر معمول نیست ، اما تب شدید غیر شایع است و ممکن است COVID-19 یا عفونت دیگر را نشان دهد. یک عارضه جانبی غیرمعمول ، لنفادنوپاتی است. استراحت و دوز منظم پاراستامول (آرام بخش) به فرد کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد. علائم عوارض جانبی معمولاً کمتر از یک هفته طول می کشد. علائم خفیف پس از دوز اول منفی برای واکسیناسیون دوز دوم نیست ، که برای محافظت بهتر در برابر ویروس ضروری است. اگر علائم بدتر شد یا نگرانی وجود داشت ، توصیه می شود برای انجام ارزیابی صحیح ، پزشک معالج را در جریان بگذارید. عوارض واکسن از طریق سیستم کارت زرد گزارش می شود که می توان آن را به صورت آنلاین جستجو کرد

۱۱- در چند دوز واکسن تزریق می شود و چه زمانی پاسخ پادتن مناسبی نسبت به ویروس ایجاد می کنم ، یعنی آیا در برابر ویروس محافظت می شوم؟
بیشتر واکسن های ویروس کرونا ویروس جدید SARS-CoV-2 که توسط مکانیسم های کنترل مربوطه تأیید شده اند ، در دو دوز با بازده زمانی ۲۸-۲۱ روز تجویز می شوند تا موثر واقع شوند. در یک آزمایش بالینی فاز ۳ واکسنی وجود دارد که در یک دوز تجویز می شود. واکسنهایی که در نهایت برای بازاریابی در یونان تصویب می شوند ، تعیین می کنند که در چند دوز تجویز و با چه فاصله زمانی انجام می شود.
پس از تزریق واکسن ، حدود دو هفته طول می کشد تا پادتن تولید کند. اگر واکسن برای نتیجه بهتر به پادتن به دو دوز نیاز داشته باشد ، در نتیجه محافظت از فرد واکسینه شده در برابر ویروس ، با در نظر گرفتن همه موارد بالا ، حدود ۶-۵ هفته است.

۱۲- واکسن کرونا ویروس SARS-CoV-2 چه مدت از من محافظت می کند؟
هنوز مشخص نیست که ایمنی ارائه شده توسط واکسن علیه ویروس کرونا تا چه مدت ادامه دارد. این یک ویروس جدید و یک واکسن جدید است و با داده های حاصل از آزمایشات بالینی تا کنون نمی دانیم که مدت زمان محافظت از ما چگونه است. با انتشار واکسن جدید ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 و واکسیناسیون افراد بیشتر ، به زودی داده های بیشتری برای پاسخ به این پرسش خواهیم داشت.
مدت زمان مصونیت طبیعی ، یعنی مصونیت پس از آلودگی فرد به ویروس ، و همچنین مدت زمان مصونیت ناشی از واکسیناسیون با واکسن جدید علیه ویروس کرونا ، تحت بررسی است و انتظار می رود داده های جدید به مرور زمان انجام شود.

۱۳. آیا می توانم واکسن COVID-19 را به مراه واکسن دیگری که برای بزرگسالان توصیه می شود ، دریافت کنم؟
آزمایشات باید انجام شود تا مشخص شود آیا واکسن ویروس کرونا ویروس SARS-2-CoV برای سایر واکسن ها ایمن است یا خیر و آیا این دو واکسن در ایمنی یکدیگر تداخل ندارند. ممکن است برخی از آزمایشات بالینی بعدی واکسن های ویروس کرونا شامل تجویز همزمان با سایر واکسن ها و به ویژه با واکسن آنفلوانزا باشد.

۱۴- آیا واکسیناسیون COVID-19 باید به صورت سالانه انجام شود؟
در حال حاضر مشخص نیست. با صدور پروانه واکسن ، ما فقط اطلاعاتی در مورد مدت مصونیت برای مدت آزمایشات بالینی داریم. به عنوان مثال ، اگر اولین افراد در این مطالعه در ژوئیه سال ۲۰۲۰ واکسینه شوند و واکسن مجوز بازاریابی را در دسامبر سال ۲۰۲۰ دریافت کند ، ما فقط تا ۵ ماه پس از واکسیناسیون اطلاعات مربوط به پاسخ ایمنی را خواهیم داشت. تولید کننده احتمالاً به مدت چندین ماه یا بیشتر به بررسی واکسیناسیون ادامه خواهد داد ، به طوری که با گذشت زمان ، تصویر بهتری از مدت زمان مصونیت خواهیم داشت. با استفاده از این اطلاعات ، بهتر می توان فهمید که آیا واکسن های ضد COVID-19 نیاز به تجویز سالانه مانند آنفولانزا دارند یا خیر.

۱۵- آیا می توان پس از واکسیناسیون به فعالیت عادی خود بازگشت؟
بله ، تا زمانی که فرد احساس خوبی داشته باشد باید بتواند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد و به اقدامات احتیاطی علیه ویروس کرونا ادامه دهد. اگر دست او به خصوص دردناک باشد ، ممکن است در بلند کردن آن مشکل داشته باشد. اگر فرد احساس ناراحتی یا خستگی زیادی کرد ، باید استراحت کند و از استفاده از ماشین آلات یا رانندگی خودداری کند. پس از واکسیناسیون باید به مدت دو ماه از روند بارداری خودداری شود.

۱۶- آیا همه قادر به تزریق واکسن خواهند بود؟
آزمایشات بالینی برای واکسن ها گروه های جمعیتی خاصی را هدف قرار می دهد و از ابتدا برای همه انجام نمی شود. واکسن های ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 ، که برای سازوکارها و کنترل پذیرفته خواهد شد ، تعیین می کند که در کدام گروه از افراد آزمایش های بالینی انجام شده و تصمیم مربوطه توسط کمیته متخصصان واکسیناسیون تعیین شده است (کمیسیون ملی واکسن) که قبل از آن واکسیناسیون در یونان انجام می شود. به عنوان مثال ، در حال حاضر هیچ آزمایش بالینی در زنان باردار و کودکان وجود ندارد ، بنابراین این جمعیت در این مرحله از واکسیناسیون خارج می شوند.
هدف از واکسن COVID-19 اولویت دادن به افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری و در صورت بروز عوارض جدی است. این شامل کارکنان خدمات بهداشتی و اجتماعی ، سالمندان و کارکنان خانه سالمندان و بیماران و کارکنان در مراکز مراقبت از بیماران مزمن و مراکز توانبخشی است. سرانجام ، با پیشرفت آزمایشات بالینی و افزایش دانش ما در مورد تجویز ایمن و در سایر گروه ها ، واکسیناسیون با هدف محافظت از سلامت همه شهروندان گسترش می یابد.

۱۷- آیا می توان هیچ یک از واکسنهای ضد COVID-19 را برای واکسیناسیون کودکان بدون آزمایشات بالینی قبلی در کودکان پذیرفت یا این واکسنها قبل از تجویز در افراد زیر ۱۸ سال نیاز به آزمایشات بالینی جداگانه دارند؟ ؛
واکسن های COVID-19 باید قبل از اینکه به این گروه داده شوند ، در کودکان زیر ۱۸ سال کاملاً آزمایش شود ، زیرا ما نمی توانیم تصور کنیم که این مراحل در کودکان به همین روش انجام می شود. این امر به ویژه از آنجا که مشاهده شده است که کودکان به طور یکسان تحت تأثیر عفونت ویروس کرونا قرار نمی گیرند بسیار مهم است. آزمایشات بالینی در کودکان به احتمال زیاد در افراد کمتری نسبت به ۳۰۰۰۰ آزمایش در بزرگسالان انجام می شود ، اما بسیاری از کودکان برای اطمینان از ایجاد ایمنی و عوارض جانبی به آزمایشات بالینی نیاز دارند. بعلاوه ، هر دو گروه (بزرگسالان و کودکان) باید پس از تأیید واکسیناسیون به طور مداوم کنترل شوند تا عوارض جانبی نادر را که تا زمان تجویز چند صد هزار یا چند میلیون دوز واکسن قابل شناسایی نیست ، ثبت کنند.

۱۸- از آنجا که آزمایش های بالینی واکسن ها شامل افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی نیست ، از کجا می توانیم بفهمیم که واکسینه می شوند؟
شرایط لازم برای افرادی که می توانند در یک آزمایش بالینی واکسن شرکت کنند ، بستگی به شرکتی که آنها را انجام می دهد ، بیماری که در برابر آنها ایمن شده اند و انواع مختلف بیماری های خود ایمنی متفاوت است، دارد. اغلب اولین آزمایشات بالینی محدودترین موارد است ، به طوری که داده ها تحت شرایط دیگر قرار نمی گیرند. در آینده ، دانشمندان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی داده ها را برای زیر گروه های مختلف جمع آوری می کنند. در برخی موارد ، آزمایشات بالینی خاصی انجام می شود ، اما اغلب اطلاعات مربوط به بزرگسالان سالم می تواند انتظارات در مورد شرایط مختلف را داشته باشد. از آنجا که غالباً گروه هایی از افراد با شرایط خاص می توانند اندک باشند ، هیچ آزمایش بالینی رسمی انجام نمی شود ، اما تجربه استفاده از واکسن های مشابه و درک تأثیرات بیماری بر سیستم ایمنی بدن می تواند به تصمیم گیری در مورد خطر / فایده کمک کند.
با گذشت زمان ، با واکسیناسیون بیشتر افراد مبتلا به این بیماری ، داده های بیشتری جمع می شود. سیستم های نظارت بر صدور مجوز فرصت هایی را برای نظارت بر زمان واقعی این زیر گروه ها فراهم می کنند. در هر صورت ، لازم است شخصاً با پزشک معالج ارتباط برقرار کنید و در مورد مزایای واکسن در رابطه با وضعیت سلامتی بیمار با او صحبت کنید.

۱۹- خانم های باردار ، زنان شیرده و یا زنانی که قصد بارداری دارند در مورد واکسن ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 چه اطلاعاتی باید داشته باشند؟
واکسن ها علیه ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 هنوز در دوران بارداری ارزیابی نشده اند و اینکه آیا از طریق شیر مادر دفع می شود ، هنوز مشخص نیست. تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نباشد ، موارد زیر را باید بخاطر بسپارید:
– اگر زنی باردار باشد نباید واکسینه شود ، پس از پایان دوران بارداری می توان واکسینه کرد.
– اگر فکر می کند ممکن است باردار باشد ، باید واکسیناسیون را به تأخیر بیندازد تا زمانی که بتواند بارداری خود را تأیید کند.
– اگر وی قصد دارد تا سه ماه آینده باردار شود ، باید واکسیناسیون خود را به تأخیر بیندازد.
– اگر او می داند که باردار نیست ، می تواند اکنون برنامه واکسیناسیون با دو دوز را شروع کند و باید حداقل دو ماه بعد از دوز دوم از باردار شدن خودداری کند.
– اگر وی با دوز اول واکسینه شد و سپس باردار شد ، باید دوز دوم را تا پایان بارداری به تأخیر بیندازد.
– اگر او شیر می دهد باید صبر کند تا دوران شیردهی تمام شود و سپس واکسن بزند.
– اگر وی هنگام واکسیناسیون با دوز اول شیردهی داشت ، توصیه می شود دوز دوم را تا زمان شیردهی به پایان نرساند.

۲۰. آیا واکسیناسیون ویروس کرونا برای SARS-CoV-2 اجباری است؟
واکسیناسیون برای ویروس کرونا ویروس جدید SARS-CoV-2 اجباری نخواهد بود. واکسیناسیون در برابر بیماری های مختلف یک توصیه است.

۲۱. هزینه واکسیناسیون ویروس کرونا ویروس جدید SARS-CoV-2 چقدر است؟
واکسیناسیون یک اقدام بسیار مهم در زمینه بهداشت عمومی است. توزیع واکسن ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 در یونان به صورت رایگان انجام می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »