بنياد مسيحي ايرانيان
new

چرا به وضعیت وخیم کمپ‌های مهاجران در یونان رسیدگی نمی‌شود؟

ماه ها است که شرایط زندگی مهاجران در جزایر یونان وخیم تر می شود. اما گزینه هایی برای بهبود وضعیت پناهجویان وجود دارد که به دلایلی از آن ها استفاده نمی شود.

با وجود تلاش های اتحادیه اروپا، هنوز هم شمار بسیاری از مهاجران به جزایر یونان راه می یابند. در واقع شمار پناهجویانی که خود را از ترکیه به جزایر یونان واقع در شرق بحیره اژه می رسانند، بیشتر از آن هایی است که آن جا را ترک می کنند. شمار پناهجویان در مراکز پذیرش رو به افزایش است و مقام های محلی برای رسیدگی به آن ها در تلاش و تقلا هستند.

شمار پناهجویانی که خود را از بحر به جزایر یونان می رسانند، رو به افزایش است و رسیدگی به آن ها روز به روز دشوارتر می شود.

تعداد کارمندان برای رسیدگی به میزان بالای درخواست های پناهندگی بسیار کم است 

براساس قوانین بین المللی باید به هر درخواست پناهندگی به طور جداگانه رسیدگی شود. با وجود کمک های اتحادیه اروپا، در یونان تعداد درخواست هایی که هر کارمند باید به آن رسیدگی کند، به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در آغاز سال ۲۰۱۳، هر کارمند باید به ۲۶ درخواست پناهندگی رسیدگی می کرد. در سال ۲۰۱۷، در قبال هرکارمند ۸۸  درخواست پناهندگی وجود داشت که به این ترتیب تعداد متقاضیان سه برابر شده است.

پناهجویانی که در جزایر یونان گیرمانده اند

برای این که شماری از مهاجران مراکز پذیرش آن جا را ترک کنند و به این ترتیب باری از دوش این مراکز برداشته شود، چندین راه وجود دارد.

براساس توافق اتحادیه اروپا با ترکیه، همه اشخاصی که از طریق ترکیه مسیر یونان را در پیش می گیرند، اما شرایط لازم برای دریافت پناهندگی را ندارند، باید به ترکیه بازگردانده شوند.

با وجود این که شمار آوارگان از زمان اجرایی شدن این توافق کاهش یافته است، شمار پناهجویانی که به این جزایر می رسند، بیشتر از آن هایی است که آن جا را ترک می کنند. پس از گذشت دوسال از این توافقنامه، ۲۳۶۷ مهاجر که شرایط لازم را برای پناهندگی نداشتند، به ترکیه بازگشتند.

همچنین برای انتقال پناهجویان به کمپ های پذیرش در مناطق غیرجزیره ای یونان تلاش هایی انجام شده است.

یک سخنگوی وزارت مهاجرت یونان  گفت، از ماه جنوری تا اکتبر سال ۲۰۱۸ تا ۲۳ هزار فرد آسیب پذیر مانند اشخاص بیمار، زنان و کودکان از جزایر به مناطق غیرجزیره ای انتقال داده شدند.

با وجود این که مقام های یونانی در این زمینه پیشرفت هایی داشته اند، نتوانسته اند مشکلات عمده را حل کنند.  یک سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل  گفت: «در طول سه ماه گذشته، کمیساریای عالی به حکومت یونان برای انتقال ۸ هزار پناهجو از جزایر به سرپناه هایی با کیفیت بهتر در مناطق غیرجزیره ای کمک کرده است».

او ادامه داد: «با وجود این، در همان دوره زمانی، حدود ۱۰ هزار مهاجر تازه رسیده ثبت و راجستر شده اند. … هوا سرد شده است و اقدامات اضطراری برای ایجاد سرپناه های مناسب و رساندن خدمات برای مهاجران در جزایر ساموس و لیسبوس لازم است. انتقال عاجل (پناهجویان از جزایر به مناطق غیرجزیره ای) باید کماکان یک اولویت باشد».

اسکان مجدد در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا با سرعت کندی انجام می شود

راه سوم برای کاهش فشار بر مراکز پذیرش در جزایر یونان، اسکان مجدد مهاجران و آوارگان مستحق از یونان به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا است. این اقدام در پلان اسکان مجدد اتحادیه اروپا که در ماه سپتمبر سال  ۲۰۱۵ در مورد آن توافق شد، در نظر گرفته شده است.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »