بنياد مسيحي ايرانيان
new

پیشنهاد دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به ایران

گروسی پیشنهاد کرده که برای گفت‌وگو با مقامات ایران و جلوگیری از توقف اجرای پروتکل الحاقی به تهران برود. جمهوری اسلامی قصد دارد از سه‌شنبه آینده اجرای این پروتکل را متوقف کند. آلمان در این باره به ایران هشدار داده است.
رافائل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۱۶ فوریه اعلام کرد که این نهاد نامه ایران را دریافت کرده که بر اساس آن جمهوری اسلامی قصد دارد از روز ۲۳ فوریه (۵ اسفند ماه) اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف و دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های اتمی‌اش را محدود کند.
به منظور جلوگیری از این اقدام جمهوری اسلامی، گروسی پیشنهاد کرده که به تهران سفر کند تا با گفتوگو و رضایت همه طرف‌ها بتوان یک راه حل پیدا کرد. مدیرکل آژانس در اوت سال گذشته میلادی (مرداد ماه) هم موفق شده بود بر سر بازرسی از سایت‌های ایران به یک توافق با جمهوری اسلامی برسد.
پس از توافق اتمی سال ۲۰۱۵ ایران به بازرسان آژانس اجازه داد تا در قالب پروتکل الحاقی از سایت‌هایی که مشکوک به فعالیت غیرقانونی بودند بازدید کنند. اما در آذرماه امسال مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن در صورت رفع نشدن تحریم‌های آمریکا تا سوم اسفند ماه اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.
بر همین اساس ایران روز دوشنبه به آژانس اتمی اطلاع داد که از روز پنجم اسفند بازدید بازرسان آٰژانس را محدود و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند.
هشدار آلمان به ایران
یک دیپلمات آلمانی که نخواسته نامش فاش شود، روز سه‌شنبه ۱۶ فوریه (۲۸ بهمن) به خبرگزاری رویترز گفت که آلمان در مورد مسدود کردن امکان بازرسی بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای به ایران هشدار می‌دهد.
این دیپلمات تصریح کرد: «این کاملا ناپذیرفتنی است اگر ایران جلوی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بگیرد.»
او افزود: «ما از ایران می‌خواهیم که از این اقدام پرهیز کند و در تماس نزدیک درباره این موضوع با همپیمانان خود از جمله ایالات متحده هستیم.» این دیپلمات آلمانی تاکید کرد که جمهوری اسلامی باید از افزایش تنش جلوگیری کند تا راه برای دیپلماسی باز شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »