بنياد مسيحي ايرانيان
new

پژوهشی تازه: اروپا درگیر سخت‌ترین خشکسالی‌های دو هزار سال اخیر است

گروهی از پژوهشگران به سرپرستی اولف بونتگن از دانشگاه کمبریج در مجله تخصصی ” نیچر ژئوساینس” از بدترین خشکسالی‌های قاره اروپا در ۲۰۰۰ سال اخیر سخن گفته‌اند. آنها به گرایشی طولانی مدت به خشکی در این قاره پی برده‌اند که به گفته آنها از سال ۲۰۱۵ به بعد شتاب گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج در تحقیقاتشان برای مقایسه از حلقه‌های کُنده بلوط‌هایی که قدمت آنها به ۲ هزار و ۱۱۰ سال و دوران رومیان باستان می‌رسد، بهره گرفته‌اند.

گروهی از پژوهشگران به سرپرستی اولف بونتگن از دانشگاه کمبریج در مجله تخصصی ” نیچر ژئوساینس” از بدترین خشکسالی‌های قاره اروپا در ۲۰۰۰ سال اخیر سخن گفته‌اند. آنها به گرایشی طولانی مدت به خشکی در این قاره پی برده‌اند که به گفته آنها از سال ۲۰۱۵ به بعد شتاب گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج در تحقیقاتشان برای مقایسه از حلقه‌های کُنده بلوط‌هایی که قدمت آنها به ۲ هزار و ۱۱۰ سال و دوران رومیان باستان می‌رسد، بهره گرفته‌اند.

آنها می‌گویند، تغییرات اقلیمی به این معنا نیست که همه مناطق خشک می‌شوند. به گفته آنها در برخی مناطق حتی ممکن است اقلیم مرطوب‌تر و سردتر شده باشد اما خطر دوره‌های شدید خشکسالی یا گرما بیشتر می‌شود.

این تغییرات بنا بر این پژوهش می‌توانند در مجموع پیامدهای ویرانگری برای کشاورزی، اکوسیستم و انسان‌ها در پی داشته باشد.

بنا بر مطالعات پژوهشگران، از سال ۲۰۱۵ تا کنون دوره‌های خشکسالی و گرمای شدید به ویژه در اروپای مرکزی مشاهده شده است.

برای این تحقیقات، پژوهشگران ۱۴۷ درخت بلوط کهن را بررسی کردند. آنها در کنار این دسته، از درختان بلوط زنده هم بهره گرفتند. بلوط‌های زنده از جمهوری چک و از ایالت بایرن آلمان آورده شدند. در آزمایش‌ها برای نتیجه‌گیری در مورد میزان آب و تأثیر گرما، ایزوتوپ‌های کربن و اکسیژن ۲۷ هزار و ۸۰ حلقه رشد درختان بلوط مورد بررسی قرار گرفت.

برای پژوهشگران در طی این تحقیقات این گرایش مشخص شد که به طور کلی اقلیم در اروپا به تدریج به سوی خشک شدن می‌رود. در نقطه مقابل این گرایش تابستان‌های به ویژه مرطوب در سال‌های حدود ۲۰۰، ۷۲۰ و ۱۱۰۰ میلادی مشاهده شد. محققان تابستان‌های به شدت خشک را به ویژه در سال‌های حدود ۴۰، ۵۹۰، ۹۵۰ و ۱۵۱۰ یافتند.

اما داده‌های مربوط به خشکسالی در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ و شدت آنها بسیار فراتر از آنچه بود که برای کل دوره بررسی شده ۲ هزار و ۱۱۰ ساله صدق می‌کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »