بنياد مسيحي ايرانيان
new

پنتاگون: چین تا سال ۲۰۳۰ یک هزار کلاهک هسته‌ای خواهد داشت

برخلاف ارزیابی‌های تاکنونی پنتاگون، چین تا سال ۲۰۳۰ به یک هزار کلاهک هسته‌ای دست خواهد یافت. فرمانده کل ستاد نیروهای مسلح آمریکا گفت، در صورت حمله چین به تایوان، آمریکا توان دفاع از این جزیره خودگردان را خواهد داشت.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نسبت به قدرت اتمی چین ابراز نگرانی کرده است. پنتاگون روز چهارشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) اعلام کرد که چین تا سال ۲۰۲۷ بیش از ۷۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار خواهد داشت و تا سال ۲۰۳۰ شمار این کلاهک‌ها به یک هزار خواهد رسید.
این ارقام جدید نشان از تغییری چشمگیر در ارزیابی‌های پنتاگون طی سال‌های گذشته دارد. در گذشته کارشناسان ایالات متحده هشدار داده بودند که زرادخانه چین تا پایان دهه کنونی میلادی مرز ۴۰۰ کلاهک را خواهد گذراند. در مقام مقایسه بر اساس داده‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایالات متحده آمریکا هم‌اکنون دارای ۳۷۵۰ کلاهک هسته‌ای در زرادخانه خود است.
در گزارش پنتاگون آمده است: «چین در طول ده سال آینده قصد دارد توان نظامی هسته‌ای خود را تقویت کرده و متنوع‌تر کند و آن را گسترش دهد.» جمهوری خلق چین این برنامه را با ساخت دست‌کم سه سیلوی موشک‌های قاره‌پیما آغاز کرده است.
آمریکا بارها از چین خواسته است، همانند روسیه، به یک پیمان کنترل تسلیحاتی با ایالات متحده بپیوندد.
پنتاگون در گزارش سالیانه خود درباره چین به کنگره آمریکا، بر نگرانی خود نسبت به فشار فزاینده چین بر کشور خودگردان تایوان تاکید کرده است. چین به این جزیره به عنوان استانی متمرد و سرکش نگاه می‌کند که باید، حتا اگر شده با قدرت نظامی، به قلمرو جمهوری خلق چین ملحق شود. در طی ماه‌های گذشته جت‌های جنگنده چین بارها وارد حریم هوایی تایوان شدند.
“آمریکا توان دفاع از تایوان را دارد”
به گفته مارک میلی، رئیس کل ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، آمریکا این توان را دارد تا در برابر یک حمله احتمالی چین از تایوان دفاع کند.
ژنرال میلی روز چهارشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) در کنفرانس امنیتی “فوروم امنیتی آسپن” تصریح کرد که او احتمال نمی‌دهد که چین در طول دو سال آینده جزیره تایوان را هدف حمله نظامی قرار دهد.
این عالی‌ترین مقام نظامی آمریکا در برابر این پرسش که آیا آمریکا در صورت حمله چین به تایوان قادر به دفاع از این جزیره خواهد بود، گفت: «ما کاملا از این توانمندی برخورداریم. در این تردیدی نیست.»
مقامات پکن به دنبال این اظهارات عالی‌ترین مقام نظامی آمریکا با انتقادی شدید و هشدار به ایالات متحده واکنش نشان دادند.
وزارت خارجه چین در این رابطه اعلام کرد: «ایالات متحده آمریکا نباید قاطعیت قدرتمند خلق چین در دفاع از حاکمیت ملی و یکپارچگی ارضی خود را دست کم بگیرد.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »