بنياد مسيحي ايرانيان
new

پلیس فدرال آمریکا طرح ربایش مسیح علی‌نژاد را خنثی کرد

دادگستری آمریکا علیه چهار مامور اطلاعاتی جمهوری
اسلامی به ظن تلاش برای آدم‌ربایی کیفرخواست صادر کرده است. تیم ماموران قصد داشته‌ مسیح‌ علی‌نژاد را از خانه‌اش در بروکلین ربوده و با قایق تندرو به ونزوئلا ببرد.
تلاش یک تیم اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای ربایش مسیح علینژاد و انتقال او به یک کشور ثالث با هشیاری پلیس فدرال آمریکا ناکام ماند. بیانیه وزارت دادگستری ایالات متحده، این افراد را علیرضا شاهواروقی فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری معرفی کرده است.
هر چهار نفر که اعضای یک شبکه اطلاعاتی جمهوری اسلامی معرفی شد‌اند، در ایران به سر می‌برند. گفته شده که این تیم به رهبری علیرضا فراهانی می‌خواسته علی‌نژاد را از خانه‌اش در بروکلین بدزدد، به ساحل ببرد و با قایق تندرو به ونزوئلا منتقل کند.
در بیانیه دادگستری آمریکا آمده که ماموران جمهوری اسلامی در دو سال اخیر برای در نظر گرفتن مسیح علی‌نژاد کارآگاه خصوصی استخدام کرده بودند.
دادستانی منهتن نیویورک گفته که چهار متهم پرونده از مدت‌ها قبل مسیح علی‌نژاد را تحت نظر داشته و برای کشاندن او به یک کشور ثالث و ربایش قهری و بردن او به ایران تلاش می‌کردند: «جایی که معلوم نبود به چه سرنوشتی دچار می‌شد.»
یک زن ایرانی ساکن کالیفرنیا نیز در چارچوب این پرونده دستگیر و بازجویی شده است. نیلوفر بهادری‌فر دو هفته قبل به اتهاماتی چون “حمایت مالی از طرح ربایش”، “توطئه برای نقض تحریم‌ها، تخلف بانکی و پولشویی” بازداشت شده اما اینک به قید وثیقه آزاد است.
چهار فرد فراری که اکنون تحت تعقیب هستند، علاوه بر اتهام آدمربایی، به توطئه برای نقض تحریم‌های آمریکا، توطئه برای کلاهبرداری بانکی و حواله پول و توطئه برای پولشویی متهم شده‌اند.
مسیح علینژاد در توییتر برای ناکام گذاشتن طرح ربودنش از پلیس فدرال آمریکا تشکر کرده است.
این روزنامه‌نگار و کنشگر قبلا هم گفته بود که ماموران جمهوری اسلامی می‌خواستند با فریبکاری او را به ترکیه کشانده و بربایند.
طبق اعلام دادستانی، طرح ربایش علی‌نژاد بخشی از یک طرح وسیع‌تر بوده که فریب و انتقال سه نفر دیگر از کانادا و یک نفر از بریتانیا را در بر می‌گرفته است.
دادستانی منهتن نیویورک در بیانیه خنثی شدن طرح ربایش، اعلام کرده که این حق شهروندان است که از آزادی بیان و حقوق بشر بدون بیم از سرویس‌های اطلاعاتی خارجی دفاع کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »