بنياد مسيحي ايرانيان
new

پروژه هوشمندسازی حفاظت از پارک ملی گلستان در پله آخر

پروژه “هوشمندسازی حفاظت از پارک ملی گلستان” با اولویت کنترل آتش‌سوزی‌ها با هزینه بیش از ۱۳۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراحل پایانی قرار دارد و به گفته کارشناسان در صورت تکمیل و استقرار تجهیزات، تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

پارک ملی گلستان به عنوان قدیمی‌ترین پارک ملی کشور هر ساله با افزایش دما و کاهش رطوبت هوا، درگیر آتش‌سوزی می‌شود لذا با هدف جلوگیری از حریق و کنترل و مهار آن در این ذخیره گاه طبیعی با روش الکترونیکی دی ماه سال ۹۷ تفاهم نامه سه جانبه‌ای میان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداری گلستان امضا شد.

بروز آتش سوزی‌های مداوم پارک ملی گلستان به عنوان پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش و زیستگاه هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را تهدید می‌کند و به عنوان مثال می‌توان به آتش سوزی‌های پرتعداد سال ۱۳۸۹ اشاره کرد که فقط در یک فقره آن عرصه‌ هزار و ۷۰۰ هکتاری از جنگل در این زیستگاه ارزشمند سوخت.

کاهش رطوبت و افزایش دما در تابستان و رسیدن فصل پاییز از عوامل مهم خشک شدن علفزارها، برگ درختان و درختچه‌های پارک ملی گلستان و تسهیل‌گر وقوع حریق در این ذخیرگاه زیست کره است که این عوامل در کنار روشن کردن آتش بدون رعایت اصول ایمنی توسط مسافران هر ساله موجب آتش سوزی و وارد شدن خسارت به ده‌ها هکتار عرصه این طبیعت خدادادی می‌شود.

کمبود نیرو در محیط‌بانی و کارشناسی، کمبود امکانات خودرویی، مسایل معیشتی و محدودیت در اعتبارات هزینه‌ای از مهمترین مشکلات فراروی پارک ملی گلستان با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار است که استفاده از ظرفیت فناوری نوین ارتباطی می‌تواند راهگشای بخشی از این مشکلات باشد.

به گفته مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات گلستان، اجرای پروژه “هوشمندسازی حفاظت از پارک ملی گلستان” به عنوان یک پروژه پایلوت با امضا تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه میان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداری دی ماه سال ۹۷ با مدیریت این اداره کل در دستورکار قرار گرفت.

محمد احمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۳۵ میلیارد ریال برای اجرای خود پروژه شامل نصب دوربین و سنسورها و حدود ۱۰۰ میلیارد ریال هم برای اجرای زیرساخت‌های آن مانند برقراری ارتباط دکل‌ها از طریق سیستم‌ داده‌ای و فیبرنوری و سیستم‌های برق رسانی هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون سه دستگاه دوربین هوشمند و ۶۰ سنسور حرارتی در مناطق سخت گذر نصب شده و بزودی چهارمین دوربین نیز نصب خواهد شد، بیان کرد: تا پایان سالجاری با تکمیل نصب تجهیزات لازم این پروژه آماده افتتاح خواهد بود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گلستان گفت: دوربین‌های هوشمند همراه با سنسورهای آن اطلاعات حریق شامل سطح حرارت و تصاویر مناطق حساس مورد نظر را تا برد پنج کیلومتر رصد به صورت آنلاین در اختیار کارشناسان مرکز مانیتورینگ مستقر در پارک ملی گلستان قرار می‌دهد.

احمدی افزود: محیط‌بانان با مشاهده تصاویر آتش سوزی می‌توانند در کمترین زمان به محل حادثه مراجعه کنند تا جلوی بروز خسارت بیشتر به عرصه‌های طبیعی و جنگلی گرفته شود.

وی اظهارداشت: بستر هوشمندسازی پارک ملی گلستان در اطفای حریق مهیا است و در مراحل بعدی محیط زیست می‌تواند دوربین‌های بیشتری برای سرشماری حیوانات و همچنین پخش زنده تصاویر از مناطق گردشگری پارک را با استفاده از شبکه ارتباطی ایجاد شده در برنامه قرار دهد.

احمدی بیان کرد: با توجه به قرار داشتن در عصر دیجیتال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تلاش دارد سطح استفاده از فناوری نوین در حوزه‌های مختلف از جمله حفاظت از محیط زیست، عرصه‌های کشاورزی، حوزه شهری و گردشگری را بیشتر به مردم معرفی کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »