بنياد مسيحي ايرانيان
new

پذیرش «دختران روباتیک» افغانستان از سوی مکزیک؛ وزیر خارجه به استقبال «رویاپردازان» رفت

دولت مکزیک، روز سه‌ شنبه پذیرای پنج زن جوان عضو تیم روباتیک افغانستان بود، اعضای تیمی که پیش از این برندهٔ جایزه بین‌المللی نیز شده است.
مارسلو اِبرار،‌ وزیر خارجه مکزیک در فرودگاه مکزیکوسیتی به استقبال این دختران رفت که پس از تصرف کابل به‌ دست طالبان از افغانستان خارج شده‌اند.
وزیر خارجه مکزیک اعلام کرد:‌ «تعهد ما به حفظ ارزش‌های انسانی سبب شده است ما این زنان را بپذیریم و مایلیم از ده دل به آنها بگوییم که در خانه خود هستند.»
چهار تن از این دختران، در حالی که روسری بر سر و ماسک تنفسی بر چهره داشتند با خبرنگاران گفتگو کردند.
یکی از اعضای این تیم که هویتشان به دلایل امنیتی افشا نشده، به خبرنگاران گفت: «آنها نه تنها جان ما که رویاهای ما را نجات دادند.» و تاکید کرد که تیم روباتیک زنان افغان «ثابت کرده است که زنان نیز می‌توانند همپای مردان در دانش سهیم باشند.»
آنان همچنین افزودند که با قدرت گرفتن طالبان زنان افغان با دشواری‌های بسیاری روبرو می‌شوند و از همین رو آنان سپاس‌گزارند که توانسته‌اند اکنون در مکزیک باشند.
تیم زنان روباتیک افغانستان، مشهور به «رویاپردازان افغان»، که جایزه‌ای بین‌المللی را نیز از آن خود کرده، در مجموع ۲۰ عضو دارد که اکثر آنها نوجوان‌اند.
بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، در سطح جهانی نگرانی‌های بسیاری را به‌ ویژه نسبت به نقض حقوق زنان برانگیخته است. سازمان ملل متحد روز چهارشنبه هشدار داد که حقوق زنان افغان «خط قرمزی» است که طالبان نباید از آن عبور کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »