بنياد مسيحي ايرانيان
new

پایان مناقشه ۵۵ ساله کلیساهای ارتدوکس صربستان و مقدونیه شمالی .

رهبر کلیسای ارتدوکس صربستان روز سه شنبه ۳خرداد اعلام کرد که استقلال کامل کلیسای ارتدوکس مقدونیه شمالی را به رسمیت می شناسد، وی با اعلام این خبر به یک مناقشه ۵۵ ساله بین کلیساهای دو کشور خاتمه داد
به گزارش سرویس ترجمه «محبت نیوز»- این مناقشه زمانی آغاز شد که کلیسای مقدونیه به طور یکجانبه استقلال خود را از کلیسای صربستان در سال ۱۹۶۷ اعلام کرد، اعلام استقلال این کلیسا در حالی بود که هر دوی این جمهوریها که اکثر جمعیت‌شان را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می دهند در آن دوران هنوز بخشی از یوگسلاوی بودند.
به گزارش آسوشیتدپرس، رهبران کلیسای ارتدوکس صربستان در آن زمان این اقدام را تفرقه ‌انگیز خوانده و محکوم کردند و بر همین اساس کلیسای جدا شده مقدونیه شمالی توسط سایر کلیساهای ارتدوکس نیز به رسمیت شناخته نشد.
پاتریارک پورفیریجه رهبر کلیسای ارتدوکس صربستان، این خبر را طی مراسم مذهبی مشترک با اسقف اعظم استفان، رهبر کلیسای مقدونیه شمالی که در کلیسای جامع سنت کلمنت اهرید در اسکوپیه پایتخت مقدونیه شمالی برگزار شد، اعلام کرد.
اسقف اعظم پورفیریجه خطلب به مسیحیان مقدونیه شمالی گفت: «برادران و خواهران، ما اینجا هستیم تا موجبات شادی شما را فراهم سازیم…»
او سپس افزود: « سند رسمی اعطای استقلال به کلیسای ارتدوکس مقدونیه شمالی آماده است و درخواستی برای پذیرش کلیسای شما برای سایر کلیساهای ارتدوکس جهان ارسال کرده ایم.»
وی تاکید کرد :«خدا یکی است، کلیسای او یکی است و ایمان همه ما نیز یکی است. به همین دلیل ما امروز خوشحالیم چراکه پس از سالها معجزه ای پیش روی ما اتفاق افتاد و ما بخشی از آن معجزه هستیم.»
پس از پایان سخنرانی پاتریارک پورفیریجه صدها نفر از شرکت کنندگان در مراسم از این خبر استقبال کرده و به تشویق وی پرداختند.
خبر موافقت با استقلال کلیسای ارتدوکس مقدونیه در این کشور به عنوان یک رویداد تاریخی تلقی شده است چرا که با به رسمیت شناختن رسمی خودمختاری این کلیسا – با نام کامل کلیسای ارتدوکس مقدونی یک مناقشه ۵۵ ساله میان کلیسای صربستان و مقدونیه شمالی خاتمه پذیرفته است.
انتظار می رود که به زودی استقلال این کلیسا توسط پاتریارک جهانی مستقر در استانبول، بارتولمیوس اول، رهبر معنوی مسیحیان ارتدوکس جهان، به طور رسمی اعلام شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »