بنياد مسيحي ايرانيان
new

پاپ فرانسیس خواستار یک “درآمد پایه جهانی” برای همه شد

رهبر کاتولیک‌های جهان در یک پیام ویدئویی خواستار تعیین یک درآمد پایه برای همه به منظور تامین نیازمندی‌های اساسی شد. پاپ فرانسیس همچنین گفت این قابل قبول نیست که بسیاری بیش از حد کار کنند در حالی که عده زیادی بیکار هستند.
پاپ فرانسیس تا کنون بارها درباره ضرورت تلاش برای فقرزدایی و فراهم کردن شرایط دسترسی همه مردم جهان به نیازمندی‌های ابتدایی سخن گفته است.
او در یک پیام ویدئویی که یک‌شنبه ۱۷ اکتبر پخش شد با صراحت بی‌سابقه‌ای خواستار تعیین یک درآمد پایه برای همه شهروندان جهان شد.
رهبر کاتولیک‌های جهان تاکید کرد درآمد پایه امکان دسترسی به نیازمندی‌هایی اساسی برای همه را فراهم می‌کند. او در بخش دیگری از پیام خود به مسئله بیکاری اشاره کرد.
کاهش ساعت کار برای افزایش اشتغال
به گزارش خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس می‌گوید باید این امکان بررسی شود که چگونه می‌توان با کاهش ساعت کار روزانه اشتغال بیشتری تولید کرد.
او افزود این قابل قبول نیست که در حالی که عده‌ای بیش از حد کار می‌کنند افراد بسیار دیگری از بیکاری در عذاب باشند.
بالاترین مقام کلیسای کاتولیک می‌گوید سیستم کنونی حاکم بر جهان با منطق سودجویی بی‌امان خود از هرگونه نظارت انسانی تن می‌زند
پاپ فرانسیس تاکید کرد وقت آن است که ترمز این لوکوموتیو، لوکوموتیوی که از کنترل خارج شده و با شتاب به سمت پرتگاه می‌تازد کشیده شود. او افزود برای این کار هنوز خیلی دیر نشده است.
پاپ: به دفاع از حقوق محرومان ادامه می‌دهم
رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید آگاه است که برخی شهروندان و حتی افرادی در داخل کلیسای کاتولیک او را یک “آفت” می‌دانند چون از حقوق فقیران و محرومان دفاع می‌کند، اما با سماجت به “مزاحمت” ادامه می‌دهد.
پیام ویدئویی پاپ خطاب به چهارمین “نشست جهانی جنبش‌های مردمی” ایراد شده که به صورت دیجیتال برگزار شد. شعار اصلی این دوره مانند سه دوره قبل “زمین، سرپناه، کار” بود.
این نشست از همکاری و همبستگی تشکل‌ها و جنبش‌های مدنی تشکیل شده که خواهان توجه به بی‌عدالتی در حوزه‌هایی نظیر اشتغال، زمین، مراقبت‌های بهداشتی و دیگر معضلات اجتماعی، به خصوص در کشورهای درحال توسعه هستند.
نخستین رهبر آمریکای لاتینی کاتولیک‌های جهان در پیام ویدئویی خود برخی از درخواست‌های گذشته را تکرار کرد و از جمله خواستار صرفه‌نظر از بدهی کشورهای فقیر، قاطعیت در مبارزه علیه گرسنگی در جهان، توقف تخریب محیط‌زیست و تولید تجهیزات جنگی شد.
حدود دو دهه پیش سازمان ملل متحد روز ۱۷ اکتبر را به عنوان روز جهانی ریشه‌کنی فقر نامگذاری و ثبت کرد. مبارزه برای فقرزدایی از آغاز پاندمی کرونا دشوارتر از پیش شده است.
سازمان آلمانی “کمک به گرسنگان جهان” در تازه‌ترین گزارش سالانه خود که ۱۴ اکتبر منتشر شد می‌گوید مبارزه جهانی علیه گرسنگی بسیار کند پیش می‌رود و چشم‌انداز آینده این مبارزه چندان روشن نیست.
بر پایه این گزارش حدود ۸۱۱ میلیون نفر در جهان از کمبود مواد غذایی و گرسنگی رنج می‌برند و قحطی کامل ۴۱ میلیون نفر را تهدید می‌کند.
این سازمان امدادی می‌گوید تلاش برای دست‌یابی به هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای ریشه‌کن کردن گرسنگی تا سال ۲۰۳۰ به شکل “دراماتیکی” از مسیر خود منحرف شده است.
در گزارش سال گذشته سازمان کمک به گرسنگان شمار افرادی که در سال ۲۰۱۹ از دسترسی به غذای کافی محروم بوده‌اند ۶۹۰ میلیون نفر اعلام شده بود.
پاندمی کرونا و تهدید دستاوردهای سالیان گذشته
ارزیابی‌های جدید حاکی است پیشرفت در مبارزه با گرسنگی که در سال‌های اخیر کند شده بود اکنون رو به رکود گذاشته و در مناطقی پس‌رفت هم داشته است.
سازمان ملل متحد به تازگی با استناد به برآوردهای بانک جهانی اعلام کرد تا کنون بین ۸۸ تا ۱۱۵ میلیون نفر در نتیجه بحران‌های ناشی از شیوع بیماری کووید۱۹ به سمت فقر سوق داده شده‌اند و این تعداد در سال جاری میلادی به ۱۴۳ تا ۱۶۳ میلیون نفر افزایش می‌یابد.
در گزارش سال ۲۰۲۱ سازمان کمک به گرسنگان جهان وضعیت سومالی “به شدت پرمخاطره” و اوضاع کشورهای جمهوری مرکزی آفریقا، چاد، جمهوری دموکراتیک کنگو، ماداگاسکار و یمن “بسیار جدی” توصیف شده است.
بنابر این گزارش دست‌کم ۴۷ کشور جهان قادر نخواهند بود تا سال ۲۰۳۰ به سطح پائینی از گرسنگی در میان اکثریت جمعیت خود دست پیدا کنند.
یمن سال‌هاست گرفتار جنگ داخلی است و اکنون معضل پاندمی کرونا اوضاع آن را وخیم‌تر کرده است. هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن می‌گوید خطر گرسنگی جان حدود ۴۰۰ هزار کودک یمنی را تهدید می‌کند.
دیوید گرسلی ۱۱ اکتبر در ژنو گفت حدود ۲۰ میلیون نفر که دو سوم کل جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند در وضعیتی بحرانی به سر می‌برند و نیازمند دریافت کمک هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »