بنياد مسيحي ايرانيان
new

پارلمان پاکستان در مورد اخراج سفیر فرانسه رای‌گیری می‌کنند

حزب اسلام گرای “تحریک لبیک” دولت پاکستان را زیر فشار گذاشته است تا سفیر فرانسه را به دلیل انتشار کاریکاتورهای محمد در شارلی ابدو از این کشور اخراج کند. پارلمان پاکستان در مورد اخراج احتمالی سفیر فرانسه رای‌گیری می‌کند.
حزب اسلام‌گرای “تحریک لبیک پاکستان” (TLP) با اعتراضات خشونت‌آمیز خود دولت این کشور را تحت فشاری شدید قرار داده تا سفیر فرانسه را از پاکستان اخراج کند. علت این فشار انتشار کاریکاتورهای محمد، پیامبر اسلام، در مجله شارلی ابدو و حمایت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از آزادی بیان و رسانه در انتشار محتوای انتقادی به دین است.
شیخ رشید احمد، وزیر کشور پاکستان روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) در ویدئویی اعلام کرد که دولت از پارلمان خواسته است در این مورد رای‌گیری کند. حزب افراطی تحریک لبیک که اخیرا ممنوع شده است قبلا در مذاکرات طولانی با دولت توافق کرده بود که در صورت رای‌گیری در مجلس به اعتراضات خشونت آمیز خود که روزها ادامه داشته است، پایان دهد.
“مکرون احساسات مسلمانان را آزرده است”
در طرح قطعنامه‌ای که به پارلمان ارائه شد آمده است که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه تحت لوای حمایت از آزادی و انتشار “کارتون‌های کفرآمیزی” که در یک مجله فرانسوی منتشر شده “احساسات صدها میلیون مسلمان را جریحه‌دار کرده است”. در ادامه نیز گفته شده است که «پارلمان انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز توسط مجله جنجالی فرانسوی شارلی ابدو را محکوم می‌کند و مسلمانان در سراسر جهان از انتشار آنها ابراز خشم می‌کنند».
علاوه بر این اخراج سفیر فرانسه و میدان دادن به فضای اعتراضات مذهبی در تمام نقاط پاکستان خواسته شده است. در طرح این قطعنامه آمده است: «تمام کشورهای مسلمان باید با این موضوع برخورد کنند و اهمیت آن برای همه کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه باید روشن شود.» ادامه بحث در این باره در پارلمان به روز جمعه این هفته موکول شده است.
از روز دوشنبه گذشته، شورش‌های خشونت آمیز طرفداران TLP بسیاری از شهرهای پاکستان را به ناآرامی کشید. علت اعتراضات دستگیری سعد رضوی، رئیس این حزب در هفته گذشته (۱۲ آوریل) بود. اسلام گرایان در پاییز گذشته نیز دست به اعتراضات و شورش‌های خشونت‌بار زده و خواستار اخراج سفیر فرانسه شده بودند.
امانوئل مکرون اکتبر گذشته و در مراسم یادبود ساموئل پتی یک بار دیگر به صراحت تاکید کرد که فرانسه از حق انتشار کاریکاتوهای انتقادی نسبت به دین چشم پوشی نخواهد کرد. پتی معلمی بود که در ارتباط با کاریکاتورهای شارلی ابدو مباحثی درباره آزادی بیان و آزادی دین در کلاس درس خود برگزار کرده بود. او به همین دلیل مورد خشم و غضب یک اسلام‌گرای افراطی چچنی بزرگ‌شده در فرانسه قرار گرفت وبه دست او سر بریده شد.
اولتیماتوم اسلام‌گرایانه و پیامدهای آن برای فرانسه
پس از هفته‌ها اعتراض، دولت عمران خان، نخست وزیر پاکستان بالاخره قول تحریم کالاهای فرانسه و رای‌گیری در پارلمان در مورد اخراج سفیر را داد. رئیس حزب تحریم لبیک تهدید کرده بود که اگر دولت سفیر فرانسه را تا روز ۲۰ آوریل، یعنی امروز اخراج و روابط دیپلماتیک خود را با فرانسه قطع نکند، مجددا دست به اعتراض خواهد زد.
او به علت همین تهدید دستگیر شد. در اعتراضات این حزب شش طرفدار TLP و چهار افسر پلیس کشته و حداقل ۸۰۰ نفر زخمی شدند. این حزب بنابر قانون ضد تروریسم در پاکستان ممنوع شد.
اگرچه عمران خان خواستار عذرخواهی فرانسه از این افراط گرایان شده است، اما قبل از رای‌گیری در پارلمان هشدار داده که در صورت اخراج سفیر فرانسه، پاکستان هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد. نیمی از صادرات پاکستان به اتحادیه اروپا انجام می‌شود.
پس از آغاز موج خشونت‌ها در این کشور، فرانسه شهروندان خود را که در پاکستان اقامت دارند، به دلیل تهدید جانی از پاکستان خارج کرد و به شرکت‌های فرانسوی توصیه کرد که فعالیت خود را متوقف کنند.
حزب اسلام‌گرای افراطی “تحریک لبیک پاکستان” در سال ۲۰۱۰ نیز خواستار اعدام آسیه بی‌بی، یک زن مسیحی به اتهام “کفرگویی” شده بود و پس از آنکه قضات دیوان عالی در سال ۲۰۱۸ این حکم را لغو کردند، آنها را به “تسلیم” در برابر فشار نیروهای “ضد پاکستانی” در کشورهای غربی متهم کرد.
این حزب افراطی اسلام گرا از هنگام تاسیس خود در سال ۲۰۱۵ بارها شهرهای مختلف پاکستان را به صحنه درگیری تبدیل کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »