بنياد مسيحي ايرانيان
new

وقوع پدیده مقارنه زحل و مشتری پس از قرن‌ها

سیاره‌های زحل و مشتری، شامگاه دوشنبه اول دی‌ماه، پس از نزدیک به هشت قرن، از دید ما، در نزدیک‌ترین فاصله با یکدیگر قرار گرفتند.

این نخستین‌بار از دوران گالیله دانشمند قرن هفدهم میلادی است که این دو سیاره منظومه شمسی از زمین تا این اندازه به یکدیگر نزدیک دیده می‌شوند؛ پدیده‌ای که مقارنه یا همدمی نامیده می‌شود.


به گفته اخترشناسان، همدمی زحل (کیوان) و مشتری (هرمز) که از بزرگ‌ترین سیارات منظومه خورشیدی‌اند، پدیده‌ای با دوره‌های طولانی است.

ستاره‌شناسان می‌گویند اهمیت هم‌ترازی این دو سیاره در این است که احتمال دارد افراد تنها یک بار در طول حیات خود شاهد چنین پدیده‌ای باشند.

بر اساس برآورد اخترشناسان، زحل و مشتری پیش از این تنها در ژوئیه سال ۱۶۲۳ میلادی تا این اندازه به هم نزدیک دیده شده بودند. اگرچه تماشای این مقارنه به دلیل نزدیکی بیش از اندازه به خورشید، تقریبا ناممکن بوده است.

به گفته دانشمندان، آخرین بار که مقارنه این دو سیاره مانند شامگاه دوشنبه به شکلی واضح قابل رصد بود به ماه مارس سال ۱۲۲۶ میلادی برمی‌گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »