بنياد مسيحي ايرانيان
new

وعده نمکی درباره واکسیناسیون عمومی محقق نشد؛ روحانی: شرایط کرونا نامناسب‌تر شده است؛

در حالی که وزیر بهداشت ایران وعده داده بود که از روز شنبه،‌ ۱۹ تیرماه واکسیناسیون عمومی با تزریق روزانه ۴۰۰ هزار دوز شروع می‌شود، در سخنان امروز رئیس جمهور ایران و سخنگوی ستاد کرونا هیچ اشاره‌ای به شروع واکسیناسیون عمومی نشد.
سعید نمکی روز گذشته در سخنرانی خود در تبریز گفته بود «از فردا با تزریق روزانه ۴۰۰ هزار دوز واکسن با قدرت تمام واکسیناسیون کرونا شروع می شود».
با این حال حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که ریاست ستاد ملی مقابله با کرونا را نیز بر عهده دارد،‌ در سخنرانی امروز خود از « آمادگی» برای تزریق روزانه ۵۰۰ هزار دوز واکسن خبر داده ولی اشاره‌ای به میزان واکسیناسیون روزانه نکرد.
آقای روحانی با اشاره به شیوع گونه دلتای ویروس کرونا در ایران، گفت که شرایط نسبت به هفته‌های گذشته «نامناسب‌تر» است و تلاش‌های برای «محبوس‌ ماندن» ویروس در استان‌های جنوبی و شرقی ایران موفق نبود و این ویروس «وارد عمق کشور شده است».
او همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید واکسن داخلی، گفت: « فکر می‌کردیم دو ماه زودتر به نقطه امروز برسیم که البته با فاصله رسیدیم».
مسئولان حکومت ایران در ماه‌های گذشته وعده‌های مختلفی درباره تولید واکسن داخلی کرونا داده‌اند و مجوز مصرف اضطراری دو واکسن پاستور و برکت نیز صادر شده است ولی هیچکدام از این واکسن‌ها به تولید انبوه نرسیده‌اند و ابهاماتی درباره روند تولید آنها وجود دارد.
بحران واکسن در ایران سبب شده است که برخی از شهروندان اقدام به مسافرت به ارمنستان برای دریافت واکسن رایگان کنند.
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، نیز امروز با اشاره به اینکه ۱۴۳ شهر از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند، گفته است که از هفته جاری سرعت واکسیناسیون بهتر می‌شود و از روز دوشنبه واکسیناسیون افراد بالای ۶۸ سال شروع می‌شود.
خبرگزاری مهر نیز در گزارشی با اشاره به اینکه «ظرفیت مراکز واکسیناسیون در کشور بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دوز است»، نوشته است که ادعای وزیر بهداشت با واقعیت‌ همخوان نیست.
بر اساس این گزارش روز جمعه «کمتر از ۵۱ هزار دوز تزریق » واکسن کرونا انجام شده است.
در همین حال آمارهای تازه کمرگ ایران نشان می‌دهد که ۵۰۰ هزار دوز واکسن خارجی کرونا وارد ایران شده است.
به گفته مهرداد ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، با احتساب این محموله، بیش از ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار واکسن خارجی کرونا از کشورهای روسیه،‌ایتالیا، کره‌جنوبی و هند وارد ایران شده است.
رضا زیب،‌ مدیر کل شرق آسیا وزارت امور خارجه ایران، نیز خبر داده است که فردا ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن وارد ایران می‌شود.
روند واکسیناسیون در ایران به شدت کند است و بر اساس آمارهای رسمی تاکنون فقط بیش از ۶.۶ میلیون دوز واکسن تزریق شده است.
رئیس جمهور ایران امروز گفته است باید بیش از ۴۲ میلیون نفر در ایران واکسینه شوند تا زنجیره شیوع کرونا قطع شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »